26. İstanbul Caz Festivali Tanıtım Filmi Telefonla Çekildi

Artık pek çok direktör ve manzara direktörü çalışmalarını dalda klâsik olarak kullanılan büyük ve kıymetli kamera ekipmanları yerine telefonla çekmeyi tercih ediyor. Teknoloji, sinema yapımcılarına profesyonel seviyede içerikleri hiç olmadığı kadar kolay ve süratli oluşturma yeteneği sunuyor.

Tanıtım sinemasında kullandıkları telefonu ve ekipmanları anlatan Ediz Anavi şunları söyledi:

“Bazen muhakkak bir imgeyi elde edebilmek için ek uygulamalar ve ekipmanlardan yararlanmak gerekiyor. iPhone, varlıklı ekosistemiyle güçlü yaratıcılık ve özelleştirme imkanları sunuyor. Sinemanın tamamını iPhone XS ile çektik. Uygulama olarak iPhone’un kendi kamera uygulamasını ve AppStore’da bulunan FiLMiC Pro uygulamasını kullandık. Aksesuar olarak da DJI Osmo Mobile 2 ve Moment lens setini kullandık.”

Bu tanıtım sinemasını çeken Ediz Anavi İstanbul’da doğdu. Sanayi mühendisliğini okuyan Anavi, üniversite yıllarında reklamcılığa ilgi duymaya başladı ve sonrasında kreatif içerikler üreten Pomus Prodüksiyon’a ortak oldu. Ediz, çekmiş olduğu birinci kısa sineması Barber’s Cut’la yurtdışında 20’den fazla şenliğe kabul oldu ve ödül aldı. Stop motion ın yanı sıra live aksiyon sinemalar de çeken Ediz Anavi, daha evvel de kıymetli markaların reklamlarını yönetti.

Başa dön tuşu