Dünyanın İlk Güneş Enerjili Demiryolu Hattı Faaliyete Geçti

Dünya çapında toplu taşıma sistemlerinin geleneksel fosil yakıtlı motorlar yerine elektrikli alternatiflere geçirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Çin kenti Shenzhen çoktan tüm halk otobüslerini elektrikliye çevirirken, artık de İngiltere dünyanın birinci güneş güçlü demiryolu hattı ile değerli bir atak yaptı.

Hampshire, Aldershot yakınındaki demiryolu sınırının etraftaki güneş çiftliği sayesinde tüm gücünü güneşten aldığının altı çiziliyor. 100 güneş paneli bulunan çiftlik, trenin yanı sıra sinyalizasyon ve aydınlatmalar için de gerekli enerjiyi sağlayabiliyor. Bir demiryolu sınırının, büsbütün güneş çiftliğinden aldığı güçle çalışması pak güçlü sistemlerler için değerli bir örnek teşkil ediyor. Bu güçten faydalanan daha fazla sınırın devreye sokulması ülkenin gelecek planları ortasında yer alıyor.

Bu güneş güçlü heyetimin ardındaki Riding Sunbeams, 2020 yılına kadar dünyanın birinci tam ölçekli topluluk ve yolcu sahipliğindeki güneş gücü çiftliğini İngiltere demiryollarına bağlamak üzere değerli bir proje için çalışmalar yapıyor.

Başa dön tuşu