2D Oyun Motoru ct.js Açık Kaynak Oldu

ct.js, MIT lisansı ile yoluna açık kaynak kodlu bir proje olarak devam edecek. Bu lisans, yazılımın ticari maksatlar için dahi kullanılsa, geliştiricilerine fiyat ödenmesine gerek kalmadığı, hatta yazılımın kaynak kodlarının son kullanıcı tarafından dilendiği üzere modifiye edilerek kullanılabileceği manasına geliyor.

Motoroun geliştiricileri bir blog yazısında projenin eksikliklerini kapatabilmek ve onu daha da büyük bir hale getirebilmek için bu türlü bir yola başvurduklarını belirtmişler.

ct.js oyun geliştirmeyi olabildiğince kolay bir hale getirerek, geliştirici olmak isteyen son kullanıcıları gaye almış. Oyun motoru o kadar basti bir arayüze sahip ki, şahsen oyun geliştirme basamağını oyunlaştırmayı amaçladıklarını düşünüyorum. (Oyun geliştirmek isteyen herkes yazılım gurusu olmak zorunda değil.)

Motorun “ct.js Next” ismi verilen ileriki sürümlerinde WebGL dayanağı, iskelet animasyonları, DragonBones animasyon kütüphanesi dayanağı, karmaşık çakışma biçimleri, daha gelişmiş tam ekran modu, daha fazla ayar ve araç gereçler üzere özelliklerin eklenmesi planlanıyor.

ct.js, JavaScript ile yazıldığı için, Linux dahil çabucak her platformu destekliyor. Oyun motorunu merak edenler projenin web sitesine, ya da kaynak kodlarının tutulduğu GitHub sayfasına göz atabilirler.

Bu haber geliştiriciler için ne söz ediyor?

Oyun motoru kategorisi, yazılım dünyasının tahminen de en gelişmiş araç gereçlerinden kimilerine mesken sahipliği yapıyor. Onları geliştirmek hem zahmetli hem de masraflı. Bunun karşılığında oyun motoru üreticilerinin pek birden fazla, kendi yazılımlarını kullanarak üretilen oyunlardan komite kesiyor. Örneğin Unreal Engine, yılın rastgele bir mali çeyreği içerisinde 3000 dolar ve üzeri kar elde etmeyi başaran oyunlardan yüzde 5 kurul alıyor.

Unity3D ve Unreal  Engine üzere dal standardı haline gelmiş oyun motorlarının geliştiricilerinin istedikleri ölçüler her geliştirici profiline ne yazık ki hitab etmiyor. Oyunun dağıtım ve reklam masrafının üstüne, Steam, Epic Games Store üzere market platformları tarafından kesilen ekstra komiteler da eklenince, oyun motorunun kestiği %5 göze o kadar da küçük gelmemeye başlıyor. Bilhassa de üretilen oyun bağımsız bir üretimse. Her geliştiricinin milyon dolarlık fonlaması yok.

Bir de olaya oyun motorunu geliştirenlerin gözünden bakalım. Piyasada hali hazırda pek çok güçlü oyun motoru mevcut. Unity3D ve Unreal Engine bunların başını çekiyor. Halihazırda standart haline gelmiş bu eserlerin eksik yanlarını görüp kendi oyun motorunuzu geliştirmek istediniz diyelim. Hatta Harika Oyun Motoru için 1.0 sürümünü de çıkardığınızı varsayalım. Artık o eseri kullanacak bir topluluk bulmalı, onlara eseri pazarlamalı ve en kıymetlisi, onları bu eseri kullanabilmeleri için eğitmelisiniz. (Kolay gelsin.)

Geleceğin Harika Oyun Motoru geliştiricileri için okullar ile anlaşıp, eserinizin okulların bilgisayar laboratuvarlarında kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Üniversitelerde seçmeli ders olarak neden spesifik birtakım oyun motorlarının dersleri veriliyor sanıyorsunuz?

Unutmadan, HOM‘u oyun üreticilerine de pazarlamalısınız. Onları Unity yerine daha evvel ismi sanı duyulmamış olan HOM‘u kullanmaya ikna etmeye çalışırken beni de çağırın, patlamış mısırım ve çok şekerli içeceğim ile sizi toplantı sırasında izlemek isterim.

Oyun motorunun 2.0 sürümü ne vakit çıkacak pekala? Pazarlama ve iş geliştirme evreleri yüzünden yazılım galiştirmeye ne kadar vakit kalacak? Daha fazla insan gücü lazım oldu diyelim, o insanların projenin hakkını hakikaten verebilecekler mi? Pazarlama başarısız oldu diyelim, haliyle fonlama konusunda dert yaşıyorsunuz; tuttuğunuz geliştiricilere fiyatlarını nasıl ödeyeceksiniz?

Evet, bu türlü bir yola başvurabilirsiniz, ya da tüm bunları es geçerek yalnızca projenizi geliştirmeye odaklanır ve onu açık kaynak yaparsınız.

Ürününüzü kullanmak isteyen, onun eksikliklerini giderip ekstra özellikler eklemek isteyen diğer geliştiricilerin katkılarını kabul edersiniz. Sizin projenizin reklamını, o projeye katkı sağlamak isteyenler yapar. Oyun motoruna katkı sağlamak isteyen geliştiriciler ile oluşturduğunuz bu organik topluluk, vakitle oyun geliştiricilerinin de ilgisini çeker ve motorunuzu kullanarak oluşturulan oyunlara rastlamaya başlarsınız.

Kim bilir, tahminen de Mozilla’nın Godot isimli bir öteki açık kaynak kodlu oyun motorunu fonlaması üzere siz de dışarıdan takviye bulursunuz ve projenizi tam vakitli bir işe dönüştürebilirsiniz. Hatta bu fonlama ile daha evvel istekli olarak projenize katkı sağlayan geliştiricilerin kimilerini tam vakitli olarak işe alırsınız.

Ubisoft üzere kesim devleri sizin eserinizi kendi projelerinde kullanmaya kalkarsa, geliştirme kademesine tahminen onlar da katkı sağlamak isteyebilirler.

Başa dön tuşu