35 Dolarlık Raspberry Pi İle NASA’yı Hacklediler

2018’in Nisan ayında bir hacker NASA’nın Jet Propulsion Laboratory isimli çalışma enstitüsünün ağına kredi kartı büyüklüğündeki Raspberry Pi ile sızdığını sav etmişti. Yapılan bu sızıntı ile birlikte NASA’nın ağından 500 MB değerinde bilgi çaldığını belirten bilgisayar korsanı, o günlerde Mars misyonu ile ilgili paylamış olduğu bilgilerle bir oldukça dikkat çekmişti. Tüm bu yaşananların akabinde NASA Raspberry Pi ile hacklenme olayına bir açıklık getirdi.

Bu bahis hakkında yayınlanan raporlara nazaran, 35 dolar bedelindeki küçük bilgisayar ile korsanın 10 ay boyunca fark edilmeden 23 farklı evraktan 500 MB’a yakın data çaldığını görüyoruz.

Bu evraklardan NASA’nın Mars misyonu hakkında bir kadro bilgilere ulaşan bilgisayar korsanının, birebir vakitte çalışanların bilgilerine ve milletlerarası silahlardaki düzenlemeler ile ilgili datalara de ulaştığı belirtildi.

Bilgisayar korsanının NASA’nın ağına derinden sızmasından ötürü 10 ay boyunca fark edemediklerini belirten yetkililer, sızıntının tespit edilmesinden sonra anında müdahale ettiklerini de belirttiler.

Raspberry Pi Nedir?

Raspberry Pi, çoklukla yazılımla uğraşan öğrencilerin tercih ettiği kredi kartı büyüklüğünde olan bir küçük bilgisayar olarak tanınıyor. Bunun yanı sıra retro oyun istasyonu üzere projelerde de kullanılan küçük bilgisayar bu çeşit fonksiyonlarda epey tercih ediliyor.

Başa dön tuşu