5G Modemli Exynos 980 Tanıtıldı! Exynos 980 Özellikleri

Bir müddettir gündemde olan Samsung Exynos 980 özellikleri resmi olarak tanıtıldı. Pekala, yerleşik 5G modemine konut sahipliği yapan Samsung Exynos 980 özellikleri ile bizlere neler sunuyor?

8nm FinFet teknoloji ile üretilen yeni kuşak işlemcide 2.2 GHz suratında çalışan iki adet yüksek performanslı ARM Cortex-A77 çekirdeğine ve 1.8 GHz suratında çalışan altı adet Cortex A55 çekirdeğine yer veriliyor.

Bu kısımda ufak bir karşılaştırma yaptığımızda Exynos 980‘in teknik özellikleri bakımından Exynos 9820‘nin bir tık gerisinde kaldığını gözlemlemekteyiz. Bildiğiniz üzere Galaxy S10’un işlemcisi azamî olarak 2.73 GHz suratına kadar çıkabiliyor. Lakin, yeni tanıtılan işlemcinin azamî olarak 2.2 GHz‘a kadar çıkabildiğini görmekteyiz. Kısacası Exynos 980, entegre 5G modemi ile bir arada geliyor olsa da, sürat konusunda şirketin öteki işlemcilerinin gerisinde kalıyor.

Bunun haricinde yeni kuşak işlemci grafik tarafında gerekli olan gücü 5 çekirdekli Mali-676 MP5 GPU‘dan alıyor. Bu grafik ünitesi ise kullanıcılara 3360 x 1440 piksel çözünürlük sağlıyor.

Samsung’un yeni jenerasyon işlemcisi kamera özellikleriyle de dikkat çekiyor. Bu kısımda servis edilen bilgilere nazaran Exynos 980 beş adet kişisel kamera sensörüne dayanak sağlayabiliyor. Birebir anca üç sensörden çekilen manzaraları işleyebilen işlemci, azamî olarak 108 Megapiksel çözünürlüğe kadar kamera sensörü takviyesine mesken sahipliği yapıyor. Kamera bakımından kaliteli bir tecrübe vadeden yeni jenerasyon işlemci tıpkı vakitte 4K/120 FPS görüntü çekimine de imkan tanıyor.

Kamera özelliklerin haricinde yerleşik 5G modeme sahip olan işlemcisinin temas özellikleri de açıklandı. Bu doğrultuda Samsung’un yeni işlemcisi sahip olduğu 5G NR modem sayesinde 2.55 Gbps indirme ve 1.28 Gbps yükleme suratlarını kullanıcılara sunabiliyor.

Cat. 18 2CA LTE modeme konut sahipliği yapan işlemci, bu modem sayesinde 1 Gbps indirme ve 200 Mbps yükleme suratlarına ulaşabiliyor. Bunun haricinde eMMC 5.1 depolama ve UFS 2.1 özelliklerine sahip olan işlemci, ayrıca LPDDR4X RAM‘de dayanak sunuyor.

Şimdilik, yeni kuşak işlemcisinin çıkış tarihi hakkında net bir açıklama yapılmadı. Lakin, yapılan açıklamalar 2020 yılının birinci çeyreğini işaret ediyor.

Başa dön tuşu