5G Sağlık Tehdidi Oluşturuyor mu?

ABD Federal İrtibat Heyeti (FCC) tarafından 5G teknolojisinin insan sıhhatine olan tesiri konusundaki telaşlar için açıklama yapıldı. Yetkililer teknolojiye yahut kullandığı radyo frekanslarına maruz kalma konusunda yeni sınırlamalara gerek olmadığının altını çiziyor. Özetle durum şu ki 5G sağlık konusunda ekstra bir tehdit oluşturmuyor.

6 yıl boyunca mevcut radyo frekansı standartlarının incelenmesinin akabinde FCC Lideri Ajit Pai, bu standartların yenilenmesi ve yeni servis-agnostik kuralların uygulanması için talimatta bulundu. Bu talimat cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, küçük hücreler ve kule operasyonları ile tüm 3G, 4G ve 5G dahil tüm teknolojileri kapsıyordu. Düzenlemeler ise elektromanyetik alanlara maruz kaldığında insan bedeni tarafından absorbe edilen kabul edilebilir güç ölçüsünü sınırlayarak, insanları ziyanlı radyo frekansı maruziyetine karşı müdafaayı amaçlıyor.

Birçok ülke cep telefonları için Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) radyo frekansları yönergesini takip ediyor. Buna nazaran 10 gram doku üzerinde ortalama kilogram başına 2 Watt kabul ediliyor. Öte yandan FCC ise 1 gram doku üzerinde 1.6 Watt standardını kabul ediyor. Bu manada 5G için hudutların yenilenmesinin gerekmediği belirtiliyor. Ayrıyeten, operatörlerin antenlerin yerleşimini hesaplamak için kullandıkları formülleri değiştirmeleri de gerekiyor. Yetkililer bu bahiste da sanayi oyuncularının büyük bir değişiklikler yapmasını beklemiyor.

Başa dön tuşu