ABD Ordusu Nükleer Silah Sistemleri İçin Disket Yerine SSD Kullanacak

İlk olarak 2016 yılında Pentagon da dahil olmak üzere, ABD kuruluşlarının hala antika diye tabir edebileceğimiz teknolojiler kullandığı ortaya çıkmıştı. Hatta ülkenin, Savunma Bakanlığı’nın nükleer güçlerinin operasyonel fonksiyonlarını koordine eden eski bir sistemde 8 inç disket kullandığı paylaşılmıştı. Şimdiyse Stratejik Otomatik Komuta Denetim Sistemi (SACCS) artık 8 inç disket yerine yüksek güvenlikli katı hal dijital depolama (SSD) tahliline geçiş yapacak.

Antika bir teknolojinin nükleer silahlar üzere değerli bir şey için kullanılması natürel ki kulağa pek de olağan gelmiyor. Öte yandan, IP adresi olmayan bir şeyin hack’lenemeyeceğinin ve SACCS’ın eski, eşsiz ve çok âlâ bir sistem olduğunun altı çiziliyor.

ABD Savunma Bakanlığı’nın 2016’da 2017 mali yılının sonuna kadar data depolama tahlillerinin, port genişletme işlemcilerinin, portatif terminallerinin ve masaüstü terminallerinin güncellenebileceğini açıkladığını da not olarak düşelim. Yeniden bundan 3 yıl evvel Tarım, Ticaret, Güç, İç Güvenlik, Adalet, Devlet ve Gazi İşleri bakanlıklarında da eskimiş sistemlerin kullanıldığı ortaya çıkmıştı. Neyse ki bu bakanlıklarda 8 inç disketler kadar eski bir teknoloji değil, hala en azından Windows XP kullanıldığı görülmüştü.

Başa dön tuşu