Alipay, Yüz Tanımalı Alışveriş Sistemine Güzellik Filtresi Ekleyecek

Alibaba’nın Çin’de kullanılan Alipay isimli e-cüzdan sistemi, kullanıcıların yüz tanıması ile alışveriş yapabilmesine imkan sağlıyor. Alipay, bu sistemi kullanan ödeme konsollarına hoşluk filtresi ekleyecekmiş.

Sina Technology isminde bir firma yüz tanıma sistemleri hakkında bir anket çalışması yürütmüş. Sonuçlara nazaran yüz tanıma sistemlerini kullanan kullanıcıların %60’ı konsolda berbat gözüktüklerini düşünüyormuş.

Alipay de konsol kameralarının aldığı manzara üzerine hoşluk filtresi ekleme kararı almış. Çin’in toplumsal medya uygulaması olan Weibo üzerinden, “Sizi hoşluk kameralarının yapabileceğinden daha da hoş göstereceğiz. Etkileneceğinizden ismimizi üzere eminiz.” diyerek duyuruda bulunmuşlar.

Çin’de hoşluğa ve hoşluk eserlerine olan ilgi birtakım girişimcilerin yeni platformlar oluşturmalarına ön ayak oldu. Özçekimlere hoşluk filtresi ekleyen Meitu uygulamasının kazandığı popülerlik bunun en büyük örneği. Alipay’in “güzellik kamerası” derken kastı da Meitu üzere uygulamalar olabilir.

Güzellik filtrelerinin alışveriş tecrübesini daha güzel bir hale getirmesi firmalar için büyük bir ticari avantaj. Çin’de en çok kullanılan e-cüzdan ödeme servisi WeChat’in bünyesinde bulunuyor. Onun da Alipay’in müsaadeden giderek yüz tanıma ile alışveriş sistemlerine hoşluk filtresi ekleyip eklemeyeceğini vakit gösterecek.

Başa dön tuşu