Amazon, Yüzüklerin Efendisi Temalı Bir MMO İçin Geliştirici Ortağı Oldu

Amazon Game Studios, yaptığı resmi açıklamaya nazaran bu oyuna geliştirici olarak ortak olmuş durumda. Leyou ve Amazon bu oyunu bir arada geliştirecek. Yüzüklerin Efendisi markasının lisans haklarını elinde bulunduran Middle-earth Enterprises da projede yer alacak. Oyun PC ve konsollar için geliştiriliyor. Otada şimdi bir çıkış tarihi yok.

Açıklamada bu oyunun devasa çok oyunculu (MMO) cinsinde oynaması ücretsiz bir oyun olduğu yazıyor lakin üst cinsinin ne olduğu hakkında bir tabirde bulunulmamış. Rol yapma oyunu mu, strateji mi, yoksa aksiyon mu olduğu belirtilmemiş. Konsolları gaye alan bir MMO olduğunu bildiğimiz için ya birinci kişi, ya da üçüncü kişi bakış açısıyla oynan, aksiyon odaklı bir rol yapma oyunu olduğunu varsayım ediyoruz.

Bir öbür bilinmeyen ise oyunun hangi marketleri amaç alacağı. MMO marketileri günümüzde iki dominant ekolün altında toplanmış durumda: Ekseriyetle Avrupa ve Kuzey Amerika’yı maksat alan Batı ekolü ile ekseriyetle G. Kore ve Çin’i gaye alan Asya ekolü. Bu ekoller farklı oyun tasarımı kültürlerini ve para kazanma metodlarını benimsemiş durumda.

Örneğin, Asya marketinde oynaması fiyatsız oyunlar moda. Batı ülkelerinde popülerlik kazanan aylık ödeme ve satın alarak oynama modelleri orada pek tutmuyor. Pay-to-win, yani oyunda ilerleme kaydedebilmek için oyuncuların oyuna tertipli aralıklarla gerçek para üniteleri yatırması Asya için olağan bir durum. Batı tarafında ise bu oyun modeli hiç güzel karşılanmıyor. Gelire dayalı oyun içi adaletsizlik ortamı doğurduğu kanaati yaygın.

Başa dön tuşu