AMD AGESA Yazılımı, Ryzen 5 7600X’teki Çekirdekleri Devre Dışı Bırakıyor

AMD’nin yeni AGESA ComboAM5PI 1.0.0.4 firmware güncellemesi, şaşırtan biçimde Ryzen 5 7600X’teki kimi çekirdekleri devre dışı bırakıyor. Bu önemli kusur nedeniyle anakart üreticileri BIOS güncellemelerini web sitelerinden çekmek zorunda kaldı.

Bir öteki farklı ayrıntıya gelince, kusurlu üretici yazılımı piyasadaki 7600X’lerin tümünü etkilemiyor. Sırf çift CCD dizaynına sahip olan işlemciler etkileniyor. Ryzen 5 7600X bildiğiniz üzere 6 çekirdek ve 12 iş parçacığına sahip olan bir CPU. Yani tek bir CCD ziyadesiyle kâfi. Biz entegre ısı yayıcının altını göremiyoruz, lakin birtakım Ryzen 5 7600X işlemciler çift CCD taşıyor. AMD doğal olarak bunlardan birini donanımsal olarak devre dışı bırakıyor.

AMD ve Intel üzere yonga üreticileri, verimliliği en üst seviyeye çıkarmak için sıkıntılı çipleri elden geçiriyor, kimi kısımlarını devre dışı bırakarak tekrar kullanıma sunuyor. Çift CCD’li 7600X’lerin piyasada olmasının sebebi de tam olarak bu. Geçmişe bakıldığında AMD, evvelki Ryzen 7 5800X ve Ryzen 5 5600X işlemcilerinde de emsal bir strateji benimsemişti.

AGESA ComboAM5PI 1.0.0.4, görünüşe bakılırsa tek CCD ve çift CCD’li yongaları birbirinden ayırt etmekte zorlanıyor. Chi11eddog‘a nazaran üretici yazılımı Core0’ı büsbütün kilitliyor.

MSI ve ASRock, yeni AGESA kodlarını içeren BIOS sürümlerini web sayfalarından kaldırdı. Gigabyte’ın anakart dayanak sayfalarında BIOS evrakları hala mevcut. Şayet yeni jenerasyon bir işlemci almak istiyorsanız BIOS belgelerine dikkat etmekte yarar var.

Güncelleme

AMD, yeni SMU 84.79.210 ile yenilenen AGESA firmware ile birlikte bu sorunu çözmüş görünüyor. AGESA versiyonu birebir kaldı; fakat AMD, işlemcinin saat suratları, voltajlar ve güç limitleri üzere çeşitli istikametlerini yöneten Sistem İdare Birimi’ni (SMU) güncelledi.

Başa dön tuşu