Huawei Mate 30, Google Servisleri Olmadan Gelebilir

ABD ile Çin ortasındaki ticaret savaşlarından nasibini alan Huawei yeni jenerasyon amiral gemisinde Google servisleri olmadan gelebilir. Bildiğiniz üzere, ABD şirketlerinin Çin merkezli şirketler ile iş yapması konusunda devlet birçok yaptırımda bulunmuştu. Bu şirketlerden birisi de Google’dı. Hal böylelikle olunca da Huawei Mate 30 Google servisleri olmadan piyasaya sürülecek üzere gözüküyor.

Son olarak Huawei tarafından Reuters’a verilen bilgiye nazaran, şirket Google Play servislerini kullanamayacak. Bu da şirketin kendi Android uygulama mağazası olan bir AOSP (Android Açık Kaynak Projesi) sürümü kullanmak zorunda kalacağı manasına geliyor. Ayrıyeten, Mate 30’da Google Play Store, Gmail ve YouTube uygulamaları da bulunmayacak. Bir öbür değişik bilgi ise, Huawei ile işlerini sürdürmek için şirketler tarafından 130’dan fazla müracaatın ABD Ticaret Bakanlığı’na gönderilmesi ve bunların hiçbirinin onaylanmaması.

ABD Lideri Donald Trump ise Huawei ile iş birliği yapılmamasının sebebi olarak güvenlik telaşlarını lisana getiriyor ve şirketinÇ in hükümeti ile yakın olmasının altını çiziyor. Huawei cephesi ise bu argümanları reddetmişti. Trump, Çin ile bir ticaret mutabakatının sorunu çözebileceğini de ayrıyeten kelamlarına eklemişti.

Mate 30’da Google servislerinin olmamasının hem Huawei hem de Google’a darbe vuracağı düşünülüyor. Google en büyük ikinci akıllı telefon üreticisinden artık Android lisansları için fiyat alamayacak.

Başa dön tuşu