AMD, Isınan RX 7900 XTX Ekran Kartlarını Değiştirme Sözü Verdi

AMD, kısa mühlet evvel Radeon RX 7900 XTX ekran kartlarında yaşanan sıcaklık problemlerini doğrulamıştı. Şirket çok az sayıda kartın problemlerden etkilendiğini söylüyor. AMD tarafından üretilen küçük bir RX 7900 XTX partisi, etkilenen kartların çok ısınmasına neden olan yanılgılı bir soğutma sistemiyle geliyor.

AMD Radeon Kıdemli Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Scott Herkelman, yaptığı röportajda problemli Radeon ekran kartlarının değiştirileceğine kelam verdi. Bu esnada, sorunun sırf AMD üretimi (Made by AMD) referans tasarım kartlarda ortaya çıktığını tekrar hatırlatalım. Üretim ortakları tarafından tasarlanan özel soğutmalı RX 7900 XTX modellerinde hiçbir sorun yok.

Ancak, AMD üretimi referans kartlar üretim ortakları tarafından da piyasaya sürüldü. Yani Gigabyte kutusunda referans tasarım RX 7900 XTX ekran kartı görebilirsiniz. AMD, şayet ısınma problemleriyle karşı karşıya kalırsanız garanti kapsamında değişimin olacağını söylüyor.

AMD.com’dan satın aldıysanız teknik takviye sınırımızı arayın yahut üretim ortaklarımızdan birinden ekran kartı satın aldıysanız onların servisini arayın. Sorunu çözdük. Küçük bir buhar odasında sorun var. Bu sorun kartların çok küçük bir dilimini etkiliyor.

Son günlerde ortaya çıkan raporlarda referans Radeon RX 7900 XTX ekran kartlarının 110 santigrat derece temas (hotspot) sıcaklığına ulaştığı söyleniyordu. AMD yanılgı kaynağını bulmuş görünüyor ve sorun yaşayanlara tahlil sağlanacak.

Başa dön tuşu