Modern Tasarıma Sahip Yeni Windows 11 Dosya Gezgini Görüntülendi

Microsoft’un Windows 11’i piyasa sürmesinden bu yana yaklaşık bir buçuk yıl ve birinci büyük özelik güncellemes sürüm 22H2‘nin üzerinden neredeyse altı ay geçti. Öteki büyük bir güncelleme ise yakın vakitte gelecek üzere görünüyor. Edinilen bilgilere nazaran Windows 11’in yeni özellikleri hakkında kimi ayrıntılar keşfedildi.

Microsoft, Belge Gezgini için iki yeni özellik üzerinde çalışıyor. Pencere tasarımı değişiyor ve yeni bir yan detaylar bölmesi ekleniyor. Yeni yan pencere, Windows 11’deki yeni XAML arabirimlerini hatırlatabilecek tanıdık çağdaş denetimleri kullanıyor.


Windows 11 Belge Gezgini detaylar bölmesi.

Yan bölme birçok yeni özellikler getirecek. Fakat bir Microsoft hesabı bağlı olduğunda daha ayrıntılı çalışıyor. Etkinlikler, Özellikler, İlgili Belgeler ve Konuşma üzere ekstra seçenekler barındırıyor. Bu özellik, genel olarak Microsoft hesabı bağlanabilen bir kuruluştaki takımlar ortasında paylaşılan doküman ve sunumlar için kullanılabilir.

Yeni detaylar bölmesi, bir klasör ya da evrak seçildiğinde açılıyor ve Microsoft hesabından yahut kuruluştan ek bilgiler içeriyor. Belgeler OneDrive ile eşitlendiğinde en yeterli formda bilgi sağlıyor lakin lokal evraklarda da çalışıyor.

Dosya Gezgini, Windows 11’in bağımsız bir uygulama olarak piyasaya sürülmesinden bu yana, 22H2 sürümüyle sekmeler özelliğinin eklenmesi dışında rastgele bir değerli arayüz değişikliği görmedi. Ancak, yeni güncellemeyle birlikte yeni bilgilere nazaran daha kıymetli değişiklikler önümüze çıkıyor.

Yeni arayüz dahili olarak hazırlanıyor ve önümüzdeki haftalarda Geliştirici Kanalı’nda kullanıcılara sunulmaya başlayacak. Bu durumda yeni arayüze erken ulaşmak için tek yapmanız gereken Beta sürümleri test etmeniz.

Başa dön tuşu