AMD Radeon RX 5600 Özellikleri Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz hafta Radeon RX 5700 serisi ekran kartlarını piyasaya sunan AMD, artık de daha uygun fiyatlı modelleriyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bu doğrultuda yapılan sızıntıyla bir arada AMD Radeon RX 5600 özellikleri ortaya çıktı. Komachi isimli bir Twitter kullanıcısı tarafından servis edilen bilgilere nazaran, RX 5600 serisinin teknik özellikleri bakımından RX 5700 serisinin bir sınıf altında konumlandırılacağını görmekteyiz.

Bildiğiniz üzere AMD, RX 5700 serisinde 7 nm Navi 10 mimarisine yer vermişti. Ancak, yeni kuşak ekran kartıyla birlikte GPU kısmında bir kadro değişikliklere imza atacağı belirtilen AMD’nin bu kısımda 7 nm’lik Navi 14 mimarisine yer vereceği argüman ediliyor.

Bunun yanı sıra Komachi, AMD’nin yeni kuşak ekran kartının grafik işlemcisinin 24 süreç ünitesine ve 1536 süreç çekirdeğine konut sahipliği yaptığına da bilhassa vurgu yapıyor. Bununla birlikte, AMD’nin yeni jenerasyon ekran kartının 4GB GDDR6 grafik belleği ile geleceğini belirten Komachi, tıpkı vakitte RX 5600’ün 1.9 GHz frekans suratında çalıştığını da belirtiyor.

Konuyla ilgili yayınlanan raporlarda, tıpkı vakitte AMD’nin RX 5600 serisinin fiyat ve performans bakımından GeForce GTX 16 serisine direkt rakip olarak piyasaya sürüleceği de varsayım ediliyor. Son olarak, tüm bunların şimdilik bir sızıntıdan ibaret olduğunu ve hususla ilgili AMD yetkilileri tarafından şimdi resmi bir açıklamanın yapılmadığını da belirtmekte fayda var.

Başa dön tuşu