Android 10 İle Birlikte Samsung DeX Üzerinde Linux Desteği Sona Eriyor

Samsung DeX, son kullanıcıların taşınabilir aygıtları bir bilgisayara ya da monitöre bağlayarak, onları birer masaüstü aygıtı üzere kullanmalarına imkan sağlayan, Samsung aygıtlara özel bir yazılım.

DeX başlangıçta masaüstü modunda iken Android kullanma özelliği sağlıyordu, akabinde 2017’de Linux on DeX (DeX üzerinde Linux) özelliği duyuruldu. Bir sene sonra beta sürümünde olan LoD, Ubuntu’nun 16.04 LTS sürümünün 64-bit ARM işlemcilerde çalışacak biçimde modifiye edilmiş halini destekleniyordu.

Samsung ne yazık ki LoD programını daha beta sürümündeyken bitirme kararı aldı. Beta kullanıcılarına gönderilen elektronik postaya nazaran, Android 10 ile birlikte DeX, Linux dayanağı sunmayacak. Bu kararın gerisinde yatan nedenlere dair bir açıklama ise şimdi yapılmadı.

Şu etapta yalnızca iddia yürütebiliriz. Linux yazılım geliştiricileri için tanınan bir ortam olsa da son kullanıcılar için hala niş bir alternatif olmaktan öteye gidebilmiş değil. Bu da yetmezmiş üzere masaüstü Linux dağıtımları ve yazılımlarının büyük bir çoğunluğu yalnızca x86 mimarisini destekliyor. LoD hem niş bir işletim sistemini taşınabilir aygıtlarda çalıştırıyordu, hem de o taşınabilir aygıtlar ARM mimarisi ile çalıştığı için daha az yazılımı destekliyordu.

Samsung, LoD ile son kullanıcıları değil, muhtemelen geliştiricileri hedeflemişti. Tıpkı Microsoft’un Windows üzerinde Linux alt yapısı takviyesi sunması üzere. LoD sayesinde bir çok yazılım geliştirme aracına ulaşım kelam konusuydu ve gereksiniminiz olan her şeyi cebinizde taşıyordunuz. Tekrar kestirim ediyoruz, aradığı ilgiyi bulamadı.

Başa dön tuşu