Yapay Zeka İşlemcisi Huawei Ascend 910 Duyuruldu

Huawei tarafından gelecek yıllara ait teknolojik iddiaların yer aldığı bir rapor yayımlandı. Şirket önümüzdeki 5 yıl içinde bilhassa kurumsal bölümde yapay zeka kullanımında devasa bir artış olacağını ön görüyor. Şirketin yapay zeka tabanlı eserlerini geçmişten günümüze tanıttığını hatırlatmakta da yarar var. Son olarak şirket, Huawei Ascend 910 ismi ile dünyanın en güçlü yapay zeka işlemcisi ve MindSpore isimli yapay zeka sürece yapısını tanıttı.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında yapay zeka stratejisini duyuran şirket, bu tarihten beri daima ilerleme kat ettiklerini tabir ediyor. Ascend 910 ve MindSpore’un da bu stratejide tüm senaryolar için yeni bir evreyi işaret ettiği vurgulanıyor.

Huawei Ascend 910, MindSpore yapısıyla birlikte yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılıyor. Şirketin performans açısından kendi beklentilerini bile aştığı belirtilen yeni işlemci, yarı hassas kayan nokta (FP16) süreçleri için 256 TeraFLOP hesaplama hızı ve tamsayı hassas hesaplamaları (INT8) için 512 TeraFLOP sunuyor. ResNet-50 üzere standart derin hudut ağlarına dayalı eğitim yapay zeka modellerinde 2 kat daha hızlı olmasına karşın, maksimum güç tüketimi başlangıçta planlanan 350 W yerine 310 W olarak çıkıyor. Yeni yapay zeka işlemcisinin Huawei Ascend-Max yonga setleri serisine ilişkin olduğunun da altını çizelim.

MindSpore ise eğitim müddetlerinde ve maliyetlerde azalma, verimli uygulama ve daha fazla uyarlanabilirlik ile öne çıkıyor. Bunların yanı sıra, gizlilik muhafazası ve güvenliği de merkezde tutuluyor. Ayrıyeten yapı gerçek performansa ait olarak, doğal lisan sürece (NLP) için tipik bir hudut ağındaki başka çerçevelere nazaran yüzde 20 daha az kod satırına sahip. Yapının 2020 yılının birinci çeyreğinde açık kaynaklı olarak sunulacağı belirtiliyor.

Başa dön tuşu