Apple Arcade İncelemesi

Mobil oyunların tanınan hale gelmesiyle, oyun kültürümüz baştan aşağıya değişti. Artık Nintendo dışında hiçbir firma el konsolu piyasaya sürmek üzere bir maceraya girişmiyor. Zira her gün, her saat ve her dakika yanımızda olan akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz 1000’lerce oyuna erişmemizi sağlıyor.

Yine de taşınabilir oyun kesimi gelir modeli F2P’ye çok bağımlı olmasından dolayı, yıllar uzunluğu tenkitlere maruz kaldı. Üstelik bu mikro ödeme sistemleri F2P oyunlardan taşıp, PC ve konsolların en büyük imallerine kadar sıçladı. Geçen bu kadar yılın sonunda beşerler taşınabilir aygıtlarında keyifle oyun oynamak için farklı bir şeye gereksinim olduğunu düşünmeye başladılar.

Servis modeli ile oyun oynama fikri yeni bir akım değil. Electronic Arts ve Microsoft üzere şirketler uzun müddettir oyunları için servis modelini bizlere sunuyor. Geçen vakit içinde bu iki şirketin ortasında PlayStation, Ubisoft ve Stadia ile Google üzere isimler katıldı.

Apple ise farklı bir yola giderek taşınabilir oyunculara yöneldi. Apple Arcade servisi Apple aygıt sahiplerine iki değerli özellik sunuyor: Fiyatsız ve reklamsız oyun tecrübesi. Burada fiyatsız sözünün altını çizmek gerekiyor. Elbette Apple’ın Arcade servisine aylık abonelik fiyatı ödemeniz gerekiyor ancak oynadığınız oyunlarda ek ödemelerde karşılaşmıyorsunuz. Aslında işin özünü bu fikir oluşturuyor.

Amerika’da 5 dolar, ülkemizde ise 35 TL fiyat etiketi ile satışa sunulan Apple Arcade, şu an 70’ten fazla oyunu iPhone, iPad, Mac ve Apple TV kullanıcılarıyla buluşturuyor. Arcade, App Store üzerinde kendi sekmesine sahip ve üyelik almanız halinde, tüm süreçlerinizi bu menü üzerinde hallediyorsunuz. Yani standart oyun sekmesinden bu oyunlara ulaşamıyorsunuz.

Apple Arcade’in repertuarı onlarca exclusive ve multi-platform oyundan oluşuyor. Arcade sayfası her gün daima güncelleniyor ve Apple bu alanda üyelerine yeni oyunları keşfetme imkanı sunuyor.

Arcade sayfasının üst kısımlarında teklifler, yeni çıkan oyunlar ve oyun rehberleri yer alırken, alt kısımda kategori kısmı yer alıyor. Biz servisi iPad ve iPhone aygıtlarda kullandır. Arayüz genel olarak çok sade düşünülmüş fakat bir eksiden de bahsetmek gerekiyor. Oyun kategorileri Arcade sayfasının çok altlarında yer alıyor. Bu kategori sekmesi daha üst taşınabilirmiş.

Peki, kategori sekmesinde neler yer alıyor? Oyunlar Aksiyon, Macera, Yeni Başlayanlar İçin, Çok Oyunculu, Platform Oyunları, Bulmaca ve PRG olmak üzere yedi farklı kısma ayrılıyor. İleride yeni oyunların da eklenmesiyle bu kategoriler çok ayrıntılı bir görüme kavuşacaktır. Yeniden de kategorileri temsil eden Arcade Denetimcilerin her tipe nazaran farklı temaya sahip olması hoş düşünülmüş bir tasarım örneği.

Apple Arcade Oyunları

Apple, Arcade servisini oluştururken onlarca farklı oyun firmasıyla el sıkışmış. Konami, Ubisoft, Capcom, Klei Entertainent, Sega ve daha kaç büyük üretimci exclusive yahut multi platform oyunlarıyla Arcade’de yer alıyor.

Servisi kullanmaya başladığımdan beri pek çok oyunu denedim. Dont’t Starve ve Inbreakible üzere kusursuz oyunlar geliştirmiş olan Klei’nin yeni oyunu Hot Lava, Arcade’in en değerli çıkış oyunları ortasında yer alıyor. Bir çocuk oyununu fevkalade bir parkur macerasına dönüştüren Hot Lava, en dikkat cazibeli multiplatform oyunları ortasında yer alıyor.

RaymanMini ise sonsuz koşu çeşidinde iki boyutlu bir platform oyunu. Rayman ve arkadaşlarını denetim etmek çok kolay tutulmuş fakat katiyetle çok eğlenceli. Tekrar App Store’da yer alan Rayman Adventures’e çok benziyor lakin mikro ödemeler olmadan oynamak güzel bir fırsat.

Apple’ın etkinliklerde de reklamını yaptığı Froger TT’de ise insanların dünyasında küçük arkadaşlarını kurtarmaya çalışan bir kurbağayı yönetiyoruz. Aktiflik sırasına gösterilen bir oyun olmasına karşın uzaktan bakınca çok kolay duran Froger TT, içine girdiğiniz anda sağlam oynanış mekanikleriyle sizi kendine çekmeyi başarıyor.

Oceanhorn 2 ise gamepad ile sahiden olağanüstü bir tecrübe sunuyor. Buram buram Legend of Zelda: Breath of Wild kokusu aldığımız bu oyun, şimdiden Apple Arcade’in en sevilen üretimlerinden biri olmayı başardı.

Bu oyunları oynamak için ise iki farklı metot bulunuyor. Apple Arcade üzerinde yer alan oyunların yüzde 90’lık kısmı denetimci dayanağı sunuyor. Bu sayede telefonunuza, bilgisayarınıza, Apple TV’nize ve iPad’inize gamepad bağlayarak oyunları oynayabiliyorsunuz. iOS 13 ve iPadOS ile birlikte taşınabilir aygıtlara Dualshock 4 ve Xbox One Controller için resmi dayanak gelmiş durumda. Lakin bunun dışında Nintendo Pro Controller üzere daha farklı oyun kumandalarını da cihazlarınıza bağlayabiliyorsunuz.

Gamepad takviyesi bilhassa iPad, TV ve Mac üzerinden bu oyunları oynamak isteyenler için çok hoş bir dayanak olmuş. Cat Quest 2 ve birkaç oyun dışında tüm Apple Arcade arşivini gamepad ile deneyimleyebiliyorsunuz.

Bu ortada hizmet yalnızca Apple Arcade üzerinden erişilebilecek özel oyunlar barındırıyor. Yani aslında Apple Arcade ile sunulan oyunları farklı olarak App Store’da satın almak mümkün değil.

Apple Arcade oyunlarında her fiyatlı servisteki üzere reklam görmüyorsunuz. Natürel oyun sınırlaması üzere bir durum da kelam konusu değil. Az evvel bahsettiğimiz üzere aylık ödemeyi yaptığınızda tüm içeriklerden yararlanabiliyorsunuz. En can alıcı kısım ise indirilen oyunları oynamak için rastgele bir internet kontağına gereksinim olmaması.

Bu hizmet PlayStation Now yahut Google Stadia üzere bir oyun akış de hizmeti değil. Arcade’e kaydolduğunuzda, aygıtınıza sığdırabileceğiniz kadar çok oyun indirebilir ve bunları mahallî olarak aygıtta çalıştırabilirsiniz. Yeniden Netflix örneğini verebiliriz. Zira Netflix’in taşınabilir uygulamasında da birebir mantık sunuluyor ve çevrimdışı izleme özelliğiyle indirilen dizi ya da sinemalar internet ilişkisine muhtaçlık duyulmadan izlenebiliyor.

Apple Arcade’in Türkiye’deki fiyatı 35 TL. Münasebetiyle burada küçük bir kıyaslama yapmak gerekiyor. Bu hizmetin karşılığının 35 TL olup olmadığıyla alakalı söylenebilecek çok şey var. Lakin kullanıcı odaklı düşünüldüğünde App Store’daki harcama alışkanlıklarına bakmak kâfi. Yani çok fazla oyun oynuyor, her ay yeni çıkan oyunları satın alıp denemeler yapıyorsanız bu sayı çok değil. Baktığınız vakit Apple Arcade ile birlikte Türkiye’de her sene 420 TL’yi oyuna vermiş oluyorsunuz.

Apple Arcade bir paket servis. Yani tıpkı Netflix aboneliğiniz üzere, her ay tüm içeriğe para ödüyorsunuz. Şayet bu hizmet içinde yalnızca birkaç oyun ilgilinizi çekiyorsa, bu oyunlar App Store üzerinde bulunmadığı için ayrıyeten satın alamıyorsunuz. Bu birtakım insanların canını sıkabilir lakin günümüzün servis sistemi bu biçimde işliyor.

Ve servis sistemlerde ne yazık ki sunulan eserlerin belirli lisanları mevcut. Apple sonbahar sonuna kadar Arcade üzerinde 100’den fazla oyun olacağını söylüyor. Pekala, sonra? Netflix’te kimi dizi ve sinemaların vakit içinde servisten çıkarıldığını pek çok kere gördük. Apple’ın bu türlü bir şey yapması sıkıntı üzere görünse de, şayet Arcade kütüphanesinde vakitle oyunların dönüşümlü yer aldığını görürsek bu durum can sıkıcı olabilir.

Başa dön tuşu