Artemis, 2024’e Kadar Astronotları Aya Taşıyacak

Artemis ay keşif programı kapsamında, Amerikan astronotların evvel bayan, sonra erkek olmak üzere, 2024 yılına kadar ay yüzeyine inmesi planlanıyor. Artemis programı ile Ay’ın bütün ayrıntıları araştırılacak, yenilikçi teknolojiler kullanılacak ve ticari manada milletlerarası işbirlikleri yapılacak. Ay’da ve etrafında öğrenilen yeni bilgilerin, ilerleyen vakitlerde yapılması plananlanan Mars’a seyahat sırasında kullanılması hedefleniyor.

Tek gaye Mars değil

NASA sitesinde yer verdiği açıklamada, Ay’a gitme sebeplerinin yalnızca Mars olmadığını belirtti. ABD’nin global ekonomik tesirini genişletmek, Ay’da stratejik bir varlık oluşturmak, Ticari ve memleketler arası iştirakleri genişletmek, STEM’de yeni kuşağa ilham vermek ve meslek konusunda teşvik sağlamak da Artemis programının hedefleri ortasında yer alıyor.

NASA, astronotlarını yeni Space Launch System (SLS) ve Orion uzay aracını kullanarak aya ulaştıracak. Uzay araçları Dünya’dan ay yörüngesine çeyrek milyon mil yol alacak. Astronotlar, Orion’u Ağ Geçidi’ne yerleştirecekler, akabinde tekrar tıpkı yerden Ay yüzeyine seferler yapacaklar. Dönüş vakti geldiğinde de, Orion gemisi mürettebatını Dünya’ya ulaştıracak.

Artemis için seyahat ne vakit başlıyor?

Amerikan astronotlardan evvel Ay’a, ticari Ay teslimatlarıyla bir dizi bilim aleti gönderilecek. NASA, derin uzay araştırma sistemlerini test etmek için Ay’a iki seyahat düzenlemeyi planlıyor. SLS ve Orion uzay aracını birlikte test etmek için mürettebatsız bir uçuş deneyecek olan ajans, 2020’de Artemis 1’in başlamasını planlıyor. Mürettebatla birlikte olacak olan birinci SLS ve Orion uçuşu da, 2022’de Artemis 2’yle gerçekleşecek.

Ufuklarda belirlenen birinci gayenin Mars olmasına karşın, insanlığın Ay’ın tüm yüzeyini keşfetmesini arzulayan ajansın, bunu nasıl yapacağı ise merak konusu olmuştu. NASA, bununla ilgili Artemis programını müjdeleyen ve akıllardaki soru işaretlerini giderecek, “We Are Going” isimli bir görüntü yayınladı.

Başa dön tuşu