ASUS AM4 Anakartlar Ryzen 3000 İşlemcilere Destek Veriyor

ASUS hem yeni hem de mevcut anakartları için yeni BIOS sürümlerini sunmaya başladı. Firma mühendisleri, UEFI BIOS’un arayüz ve tüm temel fonksiyonlarını AM4 soketli 300 ve 400 serisi anakart kullanıcılarına sunmak için ağır bir çalışma yürüttü.

Kullanıcılar, anakartlarının ROM ölçüsüne bakmaksızın güncellemeyle birlikte gelen özelliklere erişebiliyor. Yeni özellikler için yeni bir anakart satın almaya gerek kalmıyor. AM4 soketli ASUS 300 ve 400 serisi anakart kullanıcıları 3. Jenerasyon Ryzen 3000 APU ve CPU’larına geçiş yapmak istediğinde birebir BIOS tecrübesini yaşayacak ve özellikler korunacak. Ayrıyeten, BIOS güncellemesinden sonra eski CPU’lar da desteklenmeye devam edecek. Uyumluluk listesinin tamamını aşağıda görebilirsiniz:

İşlemci Bristol Ridge Summit Ridge Raven Ridge Pinnacle Ridge Picasso Matisse
A-serisi APU/Athlon™CPU Ryzen 1000-serisi CPU Ryzen 2000-serisi APU/Athlon APU Ryzen 2000-serisi CPU Ryzen 3000-serisi APU Ryzen 3000-serisi CPU
X570 Hayır Hayır Evet Evet Evet Evet
X470 Evet Evet Evet Evet Evet Evet
B450 Hayır Evet Evet Evet Evet Evet
X370 Evet Evet Evet Evet Evet Evet
B350 Evet Evet Evet Evet Evet Evet
A320 Evet Evet Evet Evet Evet Evet

En yeni AMD Ryzen APU ve CPU’larla ahenk için AM4 soketli ASUS 300 yahut 400 serisi anakartları sırf birkaç dakika içinde güncellemek mümkün. Bunun için iki kolay yol bulunuyor.

Üst düzey ASUS anakartlarda bulunan ASUS’a mahsus USB BIOS Flashback özelliği sayesinde kullanıcıların en son UEFI BIOS’u bir USB flash şoföre indirip anakartı güç kaynağına bağlamaları kâfi. FAT32 biçimli USB sürücüyü takıp anakartın üzerindeki USB BIOS Flashback yahut Reset düğmesine basınca güncelleme gerçekleşiyor. Bu metotta AM4 işlemcinin yahut bellek modüllerinin takılı olması gerekmiyor. Güncelleme birkaç dakika içinde tamamlanıyor.

Alternatif olarak kullanıcılar ASUS UEFI BIOS’ta yer alan EZ Flash 3 aracı ile de güncelleme yapabiliyor. Bu araç, USB şoför ile yahut internetten indirilen belge ile güncelleme yapmayı sağlıyor.

Başa dön tuşu