SpaceX, Starlink Uydu Sayısını Artırma Hedefinde

SpaceX Starlink kümelenmesi, şirketin birinci başta planladığından 4 kat daha büyük hale gelebilir. Son olarak şirketin Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)’nden 30 bin daha Starlink uydusu için müsaade istediği ortaya çıktı. Proje birinci başlatıldığında Starlink, 12 bin uydudan oluşan uzay tabanlı internet ağı olarak lanse edilmişti. Hali hazırda 12 bin uydu için ITU ve ABD Federal Bağlantı Komitesi (FCC)’ndan onay da alınmışken, buna ek 30 bin uydu için daha müsaade istenmesi planların büyüdüğünün bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

FCC toplamda ITU’ya 20 müracaat yapmış ve her birinde çeşitli alçak dünya yörüngeleri için 1,500 uyduya müsaade istenmiş. Şirket bunları 328 ve 580 kilometre irtifa ile yörüngeye yerleştirmek istiyor. Öte yandan bu durumun gelecekteki beşerli uzay uçuşlarına tesir edebileceği tasası mevcut.

30 bin uydu için istenen müsaadenin Starlink projesinin toplamda 42 bin uydu fırlatacağı manasına gelmediği de söyleniyor. Bu müsaadelerin ITU’yu kuralları değiştirmediği için bunaltmak üzere bir taktik olduğu da söylentiler ortasında. Yanlışsız mu yanlış mı bilinmez ancak müracaatlar hayli uzun bir sürecin birinci adımı da olabilir.

Başa dön tuşu