ASUS ROG Chakram Ön İnceleme

Bilgisayarların eski hoş günlerinde pek çok oyunu Joystick ile oynardık. Fakat bu vakitle değişti ve günümüzde oyunlar öncelikle klavye ve fare ikilisi ile oynanacak halde tasarlanıyor. Çabucak akabinde da Gamepad dayanağı geliyor. Lakin hala simülasyon üzere oyunlarda Joystick modellerinin kullanımı devam ediyor.

Peki neden bir fareye Joystick eklediler? Mantıklı mı? Değil mi? FPS oyunlarında uçağa ve araçlara atlayıp kullandığımız kısımlarda çok mantıklı. Çabucak aracı çok daha güzel bir hakimiyetle sürebiliyoruz, uçağımızı rahatça uçurabiliyoruz. Gamescom’da denediğimizde mutlu kaldık.

Peki FPS oyunları? Ya da TPS? Örneğin PUBG’de Joystick ile süratlice duvar kenarından bakmak üzere seçeneklerimiz var. Yani kullanışlı! Üstelik analog bir Joystick yani yalnızca 4 istikamet değil.

Peki ya bunu istemiyorsak? Sökülebilir Joystick tuşu ile gelen Chakram, olağan bir oyuncu faresi olarak da kullanılabiliyor. Takılı bırakırsanız da programlayabiliyorsunuz. Omron tuşları var, elimiz üzerinde rahat ediyor. Genişliği, tasarımı, tuş basımları ve başka özellikleri de epeyce hoş.

Bilgisayara 2.4 GHz kablosuz, Bluetooth ya da kablolu olarak bağlanabiliyor. Type-C portu mevcut. Alt kısımda mod değiştirme tuşları mevcut. Qi şarj takviyeli ve kablosuz olarak da şarj edilebiliyor. Kapakları mıknatıslı ve kolay kolay sökülebiliyor. Omron anahtarlar da el ile sökülebiliyor ve değiştirilebiliyor. Bunlara ek olarak aydınlatmalı ROG logosu yerine de 3D baskı logo yapıp yeniden değiştirmeniz mümkün. Aura ışıklandırma dayanağı, başka ASUS eserleriyle uyumlu çalışmasını sağlıyor.

Özetle Gamescom’da ASUS’un beğenerek baktığımız, farklı bir faresiyle karşılaştık ve birinci izlenimlerimiz son derece olumlu.

Başa dön tuşu