ASUS, Üç Yeni X299 Anakart Tanıttı

ASUS, yeni çıkacak Intel Core X serisi işlemciler için üç yeni X299 anakart modeli duyurdu. Kimi gereksinimler sırf çok sayıda çekirdeğe, büyük ön belleğe ve yüksek bant genişliğine sahip işlemcilerle giderilebiliyor. Intel’in yeni üst düzey masaüstü platformu, RAM kapasitesini 256 GB’a çıkarıyor ve CPU’dan daha fazla PCIe kontağına dayanak veriyor. Böylelikle çok GPU’lu ve yüksek kapasiteli NVMe SSD dizilerine sahip sistemlerin önü açılıyor.

Yenilenen anakartların temel özellikleri ortasında, ek güç fazlarına sahip gelişmiş güç devreleri, daha süratli RAM dayanağı, CPU üzerinde Intel Virtual RAID (VROC) dayanağı, daha uygun ağ ilişkisi ve USB ilişkisi yer alıyor. Her üç model de sisteminiz için en uygun frekansı ve voltaj ayarlarını bulmak için CPU’yu otomatik olarak ayarlayan AI Sürat Aşırtma özelliğine sahip.

ROG Rampage VI Extreme Encore

ROG Rampage VI Extreme Encore, EATX biçiminde bir anakart. ROG Armor’un üzerindeki Infinity Lightning holografik çizgiler tasarımı tamamlıyor. Ana M.2 yuvaları, giriş çıkış kalkanı ve ses sinyali bileşenleri birebir gereçle güçlendiriliyor. 1,77 inç boyutundaki LiveDash OLED ekran POST kodları, sistem bilgileri yahut özel görseller gösterebiliyor. Daha sade bir görünüm için, ekran ve dahili aydınlatma büsbütün kapatılabiliyor. Tek modülden oluşan art plaka, kartın büyük kısmını kaplayarak fazladan ısı dağıtımı ve yapısal dayanak sağlıyor. Tüm ana PCIe yuvaları SafeSlot metal dayanağıyla müdafaaya alınıyor. Böylelikle büyük ekran kartları bile rahatlıkla takılabiliyor.

Extreme Encore, Intel Core X serisinin en güçlü yongalarıyla bile sürat aşırtma yapabiliyor. Burada 16 güç fazı devreye giriyor. Intel Core X serisi işlemciler sürat aşırtma uygulandığında çok fazla güç çekebildiğinden, sağlam pimli ProCool II yedek güç kontakları ile akım kapasitesi artırılıyor ve iletim kaybı azaltılıyor.

Isı borusuyla bağlı soğutma bloklarının altında yer alan VRM, sırf muhtaçlık duyulduğunda çalışan iki adet kompakt fanla soğutuluyor. Alandan tasarruf eden DIMM.2 modülünde, buraya yerleştirilen NVMe aygıtlarını da soğutan bir soğutma bloğu bulunuyor.

Üst seviye bir masaüstü işlemci alma sebeplerinin ortasında, ulaşılabilecek yüksek bant genişliği de var. Extreme Encore, kullanıcıların dört kanallı kontrolcüye sahip, 4266 MT/sn sürat ulaşabilen 256 GB RAM’den yararlanmalarını sağlıyor. Özel OptiMem III iyileştirmeleri de sürat aşırtma yapanların RAM’lerinin sonlarını zorlamasına yardımcı oluyor.

Yeni çıkacak Intel Core X serisindeki ekstra bilgi yolları, dahili NVMe depolama aygıtı dayanağının dörde çıkarılmasını sağladı. Böylelikle, tercihe bağlı kullanılan Intel VROC teknolojisiyle birlikte devasa NVMe RAID dizilimleri çalıştırmak ve saniyede onlarca GB data transferi yapmak mümkün oluyor.

Ana soğutma bloğunun altında iki adet M.2 yuvası yer alırken DIMM.2 yuvası ise 110 mm uzunluğundaki yükseltme kartıyla iki adet şoför alabiliyor. Uyumlu yongalarla birlikte kullanıldığında üç x16 PCIe yuvasını x16/x16/x8 halinde çalıştırmak mümkün. Böylelikle yüksek süratli çok GPU’lu uygulamalar, büyük derin öğrenme misyonları ve ağır 3D manzara sürece çalışmalarının üstesinden gelinebiliyor. USB 3.2 Gen 2×2 irtibatı uygun aygıtlara 20 Gbps bant genişliği sağlıyor.

Extreme Encore’da TB’larca datayı ağ üzerinde kolay kolay dağıtmak için Aquantia 10 Gbps Ethernet denetimcisi ve muteber Intel Gigabit Ethernet yongası bulunuyor. Kablolardan kurtulup dataları havadan göndermek gerektiğinde ise Intel AX200 Wi-Fi 6 adaptörü 2,4 Gbps sürate ulaşabiliyor.

Extreme Encore’da toplam dört adet RGB LED şerit bulunuyor. İkisi standart başlıklarda başka ikisi ise adreslenebilir Gen 2 RGB başlıklarında yer alan bu şeritler, bağlı aygıtlarda kaç adet LED bulunduğunu tespit ederek efektleri evvelden ayarlıyor ve özel tasarım yapmayı kolaylaştırıyor.

Birlikte gelen ASUS Fan Genişleme Kartı II’de üç adet ekstra RGB şerit başlığı ve genişleme için NODE giriş ve çıkışları bulunuyor. Bu karttaki ekstra RGB LED başlıkları uygun kablolarla RGB LED fanlara da dayanak veriyor. ASUS’a ilişkin NODE teması, denetim ve takip için uyumlu donanımların bağlanmasını sağlıyor.

Extreme Encore’daki SupremeFX S1220 ses devrelerinde özel kulaklık amplifikatörü, Japon üretimi kapasitörler ve sinyal bütünlüğünü koruyan başka PCB katmanları yer alıyor. Eklenen DTS Sound Unbound özellikleri sayesinde, uyumlu oyunlar oynandığında oyuncu her objenin pozisyonunu nerede olursa olsun hassas bir formda algılayabileceği bir ses alanının içine dalıyor.

ROG Strix X299-E Gaming II

Siber metin desenli şık açılı sınırlar ve pürüzsüz kaplama bir ortaya gelerek, kendi başına yahut RGB LED aydınlatmayla şahane görünen farklı bir görünüm oluşturuyor. Giriş çıkış kalkanındaki yarı saydam ROG logosu, ışıkla aydınlatıldığında akrilik isim plakasında daha fazla siber metin deseninin açığa çıkmasını sağlıyor. CPU soketinin çabucak altında yer alan 1,3 inç boyutundaki LiveDash OLED ekran, sistem bilgilerini gösterebiliyor.

Strix X299-E Gaming II, işlemciyi beslemek ve sürat aşırtma yapmak için 12 güç fazlı bir VRM kullanıyor. Güç dağıtım bileşenleri için kullanılan soğutma sistemi, ortasından bir ısı borusu geçen iki modüllü bir soğutma bloğundan ve yüksek güç kullanımı sırasında devreye giren 40 mm fandan meydana geliyor. İşlemcinin suratını artırmak isteyen kullanıcılar AI Sürat Aşırtma özelliği ile en düzgün ayarları bulabiliyor.

İşlemciye sürat aşırtma yapıldığında güç ilişkileri sorun yaşayabiliyor. Bu durumda, sağlam çekirdekli pimlere sahip yedek 12 V ProCool II temasları daha fazla akım sağlıyor. İki sütundan oluşan dört DIMM ile 256 GB RAM dayanağı veriliyor. 4266 MT/sn ve ötesi suratlardaki modüller yuvalara kolay kolay yerleştirilebiliyor.

Strix X299-E Gaming II’nin üç PCIe yuvası da SafeSlot özelliğine sahip. Böylelikle birden fazla GPU kullanılan sistemler kolaylıkla destekleniyor. Üç adet M.2 yuvasına 110 mm uzunluğunda süratli NVMe aygıtları yerleştirilebiliyor. Bunların tümü kendilerine ilişkin soğutma bloklarına sahip ve PCIe x4 temasını kullanıyorlar. Intel VROC takviyesi ile sunucunun bu tarafında en yüksek depolama transfer suratları için birden falza NVMe kullanılması sağlanıyor. Art tarafta Type-C ve Type-A biçimlerindeki USB 3.2 Gen 2 ilişkileri bulunurken ön panel için de bir başlık yer alıyor.

Realtek 2,5 Gbps ve Intel Gigabit Ethernet adaptörü bağlantı misyonunu üstleniyor. Ayrıyeten 2,4 Gbps’e kadar kablosuz bant genişliği sunan Intel Wi-Fi 6 AX200 adaptör ve Bluetooth 5.0 dayanağı bulunuyor.

Strix X299-E Gaming II iki adet standart RGB LED şerit başlığına ek olarak adreslenebilir Gen 2 RGB LED şeritleri içinde bir çift ilişkiyle geliyor. NODE girişi ise uyumlu bileşenlerin takip ve denetim edilmesini sağlıyor.

Strix X299-E Gaming II’de ek bir dizi kullanışlı özellik de bulunuyor. FlexKey sayesinde reset düğmesini aydınlatma efektlerini açıp kapatmak yahut aygıt yazılımına direkt girmek için kullanmak mümkün. SupremeFX S1220A ses sistemi ise kendi muhafaza kalkanının yanı sıra Japon üretimi kapasitörler üzere özelliklere sahip. Ayrıyeten Sonic Studio III ve DTS® Sound Unbound özellikleri de bulunuyor.

Prime X299-A II

Üç yeni model ortasından en uygun fiyatlı olan X299-A II,12 güç fazı, büsbütün dijital VRM’i ve ProCool II yedek güç ilişkisi ile Intel Core X serisi işlemcilerle uyumlu çalışıyor. Daha üst düzey ASUS anakartlarda olduğu üzere bu anakartta da üç adet PCIe x16 SafeSlot bulunuyor. Böylelikle SLI yahut CrossFireX şeklinde birden fazla ekran kartına dayanak veriliyor. Dört kanallı sekiz adet RAM yuvası da 4266 MT/sn süratte 256 GB’a kadar bellek alabiliyor. Ayrıyeten üç adet PCIe x4 M.2 yuvası bulunuyor. Bu model gerekli donanımlarla Intel VROC yapılandırmalarına da takviye veriyor.

Beyaz ve gümüş renkli sınırlar ve soğutma blokları X299-A II’ye her sisteme uygun sade bir görünüm katıyor. Sistemini RGB LED ile zenginleştirmek isteyenler için de kartın doğal gölgeleri renkli ışık altında mükemmel görünüyor. Standart LED şeritleri bir çift uygun başlığa takılabiliyor. Uyumlu adreslenebilir şeritler için adreslenebilir Gen 2 RGB başlık sayesinde de şık aydınlatma elde edilebiliyor.

Özellikle ses ve görüntü ekipmanları Thunderbolt 3’ün düşük gecikme mühleti ve yüksek bant genişliğinden faydalanıyor. X299-A II bu sayede AV stüdyolarının merkezine yerleşebiliyor. USB 3.2 Gen 2 ve USB 2.0 etraf üniteleri bu biçimlerdeki çok sayıda girişe bağlanabiliyor. Ses keyfi ise DTS:X Ultra 3D ses pozisyonlandırma ile zenginleştirilen Realtek S1220A Codec ile sağlanıyor.

Başa dön tuşu