Bilişim 500 Ödülleri Törenle Dağıtıldı

Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olan Birinci 500 Bilişim Şirketi Araştırması sonuçlandı. Bu yıl 20.’si gerçekleşen ve her yıl olduğu üzere bu yıl da birçok yeniliği barındıran araştırma sonuçlarına nazaran başarılı şirketler 4 Temmuz Perşembe günü İstanbul Grand Pera – Emek Sahnesi’nde düzenlenen merasimle mükafatlarını aldılar. Dalın her alanından kıymetli isimleri ve kurumları buluşturan “İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2018” ödül merasiminin açılış konuşmalarını T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, T.C. Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Şura Üyesi Dr. Hakan Yurdakul, ICANN Bölge Müdürü Baher Esmat, Asis Elektronik İdare ve İcra Heyeti Üyesi Hakan Özyürek, KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca ve BTHABER Şirketler Kümesi Lideri Murat Göçe gerçekleştirdi.

Açılışı yapan BTHABER Şirketler Kümesi Lideri Murat Göçe tüm konuklara teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Sekiz aylık bir çalışmanın eseri olan araştırma sonuçlarımızı bu akşam açıklıyoruz. Bilişim 500 datalarının son 20 yılına bakmak gerekirse; 1999 yılında 500 bilişim şirketinin toplam geliri 11,7 milyar dolar, 2018 sonuçlarında ise bu sayı 24,9 milyar dolar, 1999 yılından bu vakte kadar 20 yıllık büyüme dolar bazında bölüm büyümesi yüzde 113’tür. Son beş yılın performansını incelersek Bilişim 500 gelirleri Türk Lirası olarak yüzde 52 büyüdü fakat dolar bazında ise bölümümüzün yüzde 30 küçüldüğünü görüyoruz. Büyüyen şirketlerin tamamı, yazılım ya da hizmet alanında satış yapıyor, donanımın gitgide gerilediğini görüyoruz, bu memnuniyet verici” dedi. Merasime katılan devlet yetkileri başta olmak üzere, tüm sponsorlara, rapora iştirak sağlayan firmalara, tüm konuklara ve araştırma ile merasimde emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

İlk 500 Bilişim Şirketi’nin toplam geliri bir evvelki yıla nazaran yüzde 12 arttı

M2S Araştırma ve Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Hasret Unan, 2018 yılında Bilişim 500 sıralamasında yer alan şirketlerin toplam gelirlerini 2017 yılına nazaran Türk Lirası bazında yüzde 12 oranında arttırdığını belirtti. Unan’ın verdiği bilgilere nazaran bu yıl en yüksek büyümenin yüzde 317 olduğu sıralamada yüzde 100’ün üzerinden büyüyen şirket sayısı ise 28 oldu.

Törende bilişim kesimine 35 yıl ve üzerinde emek veren Tuğrul Tekbulut, Hayguyi Antikacıoğlu, Faruk Eczacıbaşı, Osman Helvacı, Melek Bar Elmas, Rahmi Aktepe ve Bekir Erdoğan’a “35 Yıl Emek” mükafatları BTHABER Şirketler Kümesi Lideri Murat Göçe tarafından takdim edildi.

Her yıl olduğu üzere bu yıl da BThaber Gazetesi üç özel ödül hazırladı. “En İnovatif BT Platform” mükafatı Clonera ismine Cihan Ballı’ya, “Asırlık Teknoloji Şirketi” mükafatı NCR ismine Işıl Hasdemir’e ve “Yükselen BT Yıldızı” mükafatı Secure Future ismine Cem Kotanoğlu’na BThaber Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi tarafından teslim edildi.

Değişen ve gelişen kategori yapısıyla her şirketin kendi kulvarında yarıştığı, özel ödüllerle birlikte toplam 98 mükafatın sahiplerini bulduğu merasimde; 9 Dağıtıcı, 19 Sistem Entegratörü ve İş Ortağı, 10 Hizmet Sağlayıcı, 8 Memleketler arası Üreticinin Türkiye Temsilcisi, 14 Türkiye Merkezli Üretici, 15 PLUS, 4 Ana Kategori ve 9 adet de Türkiye İktisadına Katkı Özel mükafatları verildi.

“Türkiye İktisadına Katkı Özel Ödülleri” kategori başlığı altında “Ar-Ge Yatırımı” kategorisinde Logo Yazılım, “Yapay Zeka” kategorisinde Emfa Yazılım, “Türkiye Merkezli Üretici IoT ve M2M” kategorisinde Arvento mükafata layık görüldü. “Donanım İhracatı” kategorisinde Corning Optik İrtibat, “Hizmet İhracatı” kategorisinde NETAŞ, “Yazılım İhracatı” kategorisinde de Ekin Teknoloji ödül aldı. “Türkiye Merkezli Üretici Donanım” kategorisinde Karel Elektronik, “Türkiye Merkezli Üretici Hizmet” kategorisinde STM Savunma Teknolojileri ve “Türkiye Merkezli Üretici Yazılım” kategorisinde de Intertech ödül alan öteki firmalar oldular.

Başa dön tuşu