CAMM, Dizüstü Bilgisayarlarda SO-DIMM Belleklerin Yerini Alacak

Dizüstü bilgisayarlar, hepsi bir ortada sistemler ve farklı kompakt dizaynlarda kullanılan SO-DIMM bellekler için yolun sonu yaklaşıyor. JEDEC komite üyesi ve Dell Kıdemli Seçkin Mühendisi Tom Schnell, yapılan bir röportajda dizüstü bilgisayarlarda yeni “CAMM Common Spec” RAM standardının kullanılacağını açıkladı.

CAMM (Compression Attached Memory Module-Sıkıştırılmış Bellek Modülü) tahminen kimilerinize tanıdık gelmiş olabilir. 2022 Nisan ayında Dell’in birinci Precision 7770 ve 7670 iş istasyonu dizüstü bilgisayarlarına bir bakış atmıştık. CAMM teknolojisi, görünüşe nazaran belleklerde gelişmiş yoğunluk sağlarken daha küçük bir alanda daha fazla RAM kapasitesi sunacak. Daha yüksek DDR5 suratlarına ulaşmak mümkünken, dizüstü bilgisayarların bir ölçü hafifleyebileceği söyleniyor.

JEDEC CAMM v1.0 standardının 2023’ün ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor. Yeni bellek standardı tarafından desteklenen aygıtlar ise 2024’te piyasaya çıkacak. Şu anda CAMM teknolojisinin maliyeti SO-DIMM’den biraz daha yüksek. Bu nedenle teknolojiyi birinci olarak muhtemelen premium sınıf dizüstü bilgisayarlarda göreceğiz.

Şirket, CAMM modüllerinin klâsik SO-DIMM modüllerinden %57’ye kadar daha ince olduğunu tez ediyor. Ek olarak çift taraflı bir CAMM, 128 GB’a kadar bellek taşıyabilecek. Yeni bir iş istasyonu arayan müşteriler, her biri 32 GB DDR5 belleğe sahip dört SODIMM modülü kullanmak yerine 128 GB CAMM modülüyle gönderilecek olan Dell Precision dizüstü bilgisayarlara yakında erişebilecek.

Yayınlanan fotoğraflara bakılırsa PCB’nin her iki tarafında ağır bir halde DDR5 bellek yongaları pozisyonlandırılmış. Ayrıyeten 128 GB ve 64 GB modüllerin her iki tarafında da bellekler bulunduğu, 32 GB ve 16 GB CAMM modüllerinin ise tek taraflı olacağı görülüyor.

1 – 4

Her yonga, üst ve alt takviye plakalarıyla bir ortada tutulan CAMM Sıkıştırma Konnektörü aracılığıyla anakarta bağlanıyor. Dell, SODIMM modüllerini kullanabilecek bir adaptör dahi üretti, lakin bu adaptörün şirket içi geliştirme dışında kullanılacağından emin değiliz. Üretici ayrıyeten CAMM konnektörünün bir soğutucu misyonu görebileceğini ve ısı dağılımına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Başa dön tuşu