Çevrimiçi Masaüstü Rol Yapma Platformu Roll20 Hacklendi

Popüler çevrimiçi rol yapma ve masaüstü oyun platformu geçtiğimiz günlerde siber saldırıya uğradığını açıkladı.

Rol yapma oyunlarını sevenler, özellikle pandemi döneminde uzaktan birlikte oyun oynayabilmek için bir alternatif aramaya başlamıştı. Roll20 bu dönemde büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştı. Platformdan yapılan açıklama, geçtiğimiz günlerde platforma bir siber saldırı gerçekleştirildiğini ortaya koydu. 

Roll20’nin resmi internet sitesinden paylaşılan gönderide, 29 Haziran’da firmanın yönetim websitesine bir saatliğine erişim sağlayan bir “kötü aktör”ün silindiğini açıkladı. Firmadan yapılan açıklamada “tüm yetkisiz erişimlerin kesildiği ve ağ açığının sonlandırıldığını” dile getirdi. 

Tüm kullanıcı hesapların erişim sağlanmış

roll20

Yapılan açıklamada “Kötü niyetli kişi bir kullanıcı hesabını değiştirdi ve biz bu değişiklikleri hızla geri aldık. Bu süre zarfında, kötü niyetli kişi tüm kullanıcı hesaplarına erişim sağlayabildi ve görebildi,” açıklamasında bulundu. 

Roll20’ye göre hacker, kullanıcıların tam adı, e-posta adresi, son IP adresi ve ödeme yöntemi saklanmışsa kredi kartlarının son dört hanesi gibi kişisel bilgileri “görmüş olabilir.” Öte yandan hacker şifrelere, ev adresleri ve tam kredi kartı bilgilerine erişemedi. Roll20 kullanıcıları bilgilendirdiğini duyururken şirket sözcüsü Jayme Boucher, saldırının detayları ve kaç kullanıcının etkilendiği sorularına cevap vermedi. 

Roll20’nin internet sitesinde 12 milyon kullanıcı bulunuyor ve şirket kendini “Çevrimiçi D&D için 1 numaralı tercih” olarak tanımlıyor.

CS:GO Yapımcıları, Yeni Bir Dungeons & Dragons Oyunu Geliştirmeye Başladıklarını Duyurdu

Yüzüklerin Efendisi Evreninde Geçen “Hurin’in Çocukları” İçin Yapay Zekâ ile Film Fragmanı Yapıldı

Kaynak :
https://techcrunch.com/2024/07/03/roll20-an-online-tabletop-role-playing-game-platform-discloses-data-breach/

Başa dön tuşu