Chrome 78 Beta Önemli Yeniliklerin Habercisi

Google, Chrome 78 beta sürümü ile tam sürüm öncesinde kullanıcılar ile hangi yenilikleri buluşturacağını göstermiş oldu. Telefon numalarının Android’e gönderilmesi, şifre kontrolü ve Chrome OS ayarları öne çıkanlar ortasında.

Öncelikle, masaüstünüzden internette sörf yaparken artık telefon numaralarını elle çevirmekten kurtulacaksınız. Chrome 78 ile gelecek “aramak için tıkla” özelliği ile bir telefon kontağının üzerine geldiğinizde numara vurgulanacak ve numara ilişkisine sağ tıkladığınızda bu numara Android telefonunuza gönderilecek.

Hatırlarsanız, Şubat ayında Google “Şifre Güvenliği uzantısı”nı kullanıcılara sunmuştu. Bu uzantı güvenliği kırılmış üçüncü parti girişlere karşı kullanıcıları uyarıyordu. İnançlı olmayan kimlik bilgileriyle oturum açtığınızda, kırmızı Güvenli Sörf gibisi bir bağlantı kutusu, kullanıcıların sızdırılmış şifrelerini değiştirmelerini istiyor. Bu şifre ihtar fonksiyonu artık yeni sürümün bir modülü olacak.

Hali hazırda Yeni Sekme sayfasının art planını kendi manzaranız yahut Chrome art plan galerisiden seçim yaparak değiştirebiliyorsunuz. Bundan bu türlü kısayollar ile renk ve tema kişileştirmesi de mümkün olacak. Bunun için Yeni Sekme sayfasının sağ alt köşesinden Özelleştir seçeneğini seçip istediğini ayarlamaları yapabileceksiniz. Renk ve tema kısmında seçilebilecek 20’den fazla hazır tema bulunuyor. Ayrıyeten, isterseniz renk seçici de kullanılabilecek. Son olarak, mevcut bir site yerine öbür bir sayfaya geçtiğinizde, eski sitenin açılabilir pencereler tetiklemesine müsaade verilmeyecek.

Başa dön tuşu