Çocuklarınızı Çevrimiçi Ortamda Korumanıza Yardımcı Olacak Üç İpucu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2022– 2023 eğitim öğretim takvimine nazaran 23 Ocak’ta  başlayan tatil sonrasında öğrenciler 06 Şubat’ta yine ders başı yapacaklar. Okullarında derslerine orta veren öğrenciler artık hem cümbüş hem de dinlencenin fakat daha çok internette vakit geçirmenin hayalini kuruyorlar.

Günümüzde birçok ebeveyn, internetin emeklediği bir çağda büyüdü. Buna rağmen  bugünün çocukları için sanal dünya ile fizikî dünya birbirinden çok da farklı değil. Çocuklara uygun siber güvenlik alışkanlıkları kazandırmak ebeveynlerin misyonudur diyen dijital güvenlik şirketi ESET üç ipucu paylaştı.

Çocukları çevrimiçi güvenlik konusunda eğitirken, parolalardan başlamak düzgün bir yoldur. Pek çok kişi, güçlü ve inançlı bir parola oluşturmanın kolay bir iş olduğu ve bunu herkesin yapması gerektiği konusunda hemfikir olsa da, çok sayıda istatistik, anket ve data ihlali, birçok kişinin bu tavsiyeye uymadığını gösteriyor. En sık kullanılan parolalarla ilgili yıllık listelerde, daima olarak “123456” ve “parola” üzere zayıf parolalara rastlarız. Çocuklarınızın parolalarını hayatınız boyunca denetim etmek zorunda olmamalısınız. Bunun yerine, onlara parola oluşturmanın zımnî tehlikelerinden nasıl korunacaklarını gösterebilir, bunu nasıl yapacaklarını eğlenceli bir biçimde öğretebilirsiniz. Çocuğunuzu inançlı parola kullanmaya teşvik etmek için izlemeniz gereken üç adım aşağıda yer alıyor.

İyi bir parolayı kestirim etmek zordur. Çocuklarınıza parola dizesinin kolay bir paroladan çok daha inançlı olduğunu öğretin ve hatta parola dizesi oluşturmayı oyun haline getirin. Bu, yalnızca aile ortasında bildiğiniz bir espriyi yahut en sevdikleri kitaplardan yahut sinemalardan bir cümleyi parola dizesine dahil etmek olabilir, örneğin “MasterYodanınBoyu0,66Metre!” Gördüğünüz üzere bu, uygun bir parola dizesinin tüm özelliklerini içeriyor: büyük/küçük harf, özel karakter ve sayı içerme ve uzunluk. Parola dizesi ne kadar uzunsa, inançlı hale getirmek için o kadar az özel karakter yahut sayıya gereksiniminiz olur. Alternatif olarak, en sevdikleri kitap ve yemek üzere sevdikleri birkaç şeyi de birleştirebilirsiniz. Çocuklarınıza parolalarını asla kimseyle paylaşmamaları gerektiğini, parolaların her vakit saklı kalması gerektiğini söyleyin.

Çocuklarınıza nasıl güçlü ve eşsiz bir parola dizesi oluşturacaklarını öğrettiniz; hayatları boyunca sayısız çevrimiçi hesap oluşturacaklarını da biliyorsunuz. Bu hesapların her biri için parola oluşturmak ve akılda tutmak imkansız hale geleceği için, onlara süreci kolaylaştıracak bir tahlil sunmanız gerekir. Parola yöneticisi, oturum açma kimlik bilgilerinizi şifrelenmiş bir kasada saklayan ve sizin için karmaşık parolalar oluşturmak üzere tasarlanmış bir uygulamadır. Parolaları hatırlamayı kolaylaştırmak için bir parola yöneticisi indirin. Böylelikle çocuklarınız çevrimiçi hesaplarının her biri için karmaşık eşsiz parolalar oluşturmak, ezberlemek ve bunları doldurmak zorunda kalmaz; yönetici bunu onların yerine yapar. Hatırlamaları gereken tek şey, birlikte oluşturduğunuz eşsiz bir ana parola dizesidir. Hem sizi hem de çocuklarınızı çevrimiçi ortamda inançta tutan; parola yöneticisinin yanı sıra hassas bilgi muhafazası, antivirüs, güvenlik duvarı ve daha fazla özellikler içeren ESET Smart Security Premium’u deneyin.

Çocuklarınızın hesapları artık itimat altına alınmış, parola idaresi de bir tertibe girmiştir. Lakin hesaplarını inançta tutmak için fazladan bir güvenlik katmanı eklemekte de yarar var. Bu nedenle çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) yahut iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) kullanmak kıymetlidir. Genel olarak, kullanılan en yaygın 2FA faktörlerinden biri SMS tabanlıdır. Bir hesaba giriş yapmaya çalıştığınızda, devam etmenizi sağlayan tek kullanımlık bir kod içeren bir otomatik kısa bildiri alırsınız. Ne yazık ki cep telefonu numaraları geçersiz olabileceğinden ve metin iletileri ele geçirilebileceğinden, bu en inançlı seçenek değildir. Bu nedenle, Jake Moore tarafından da önerilen bir kimlik doğrulama uygulaması yahut kimlik doğrulama işaretleri üzere bir donanım tahliline benzeri daha inançlı formüllerden birini tercih etmek daha yerinde olur. Fizikî işaretler yahut kimlik doğrulayıcı uygulamalar kullanıldığında, bunları çocukların anlaması için eğlenceli hale getirmek kolaydır. Kahramanın gündüzleri öğrenci ve geceleri muhteşem casus olduğu bir çizgi sinema yahut çocuk sinemasını her çocuk izlemiştir. Buradan yola çıkarak siz de kimlik doğrulayıcı uygulamasının, casuslara sırf kendilerinde bulunan eşsiz bir kod gönderen ve çok zımnî bilgilere erişmelerini sağlayan özel bir araç olduğunu açıklayabilirsiniz.

Çocuklara uygun siber güvenlik alışkanlıklarını öğretmek sıkıntı görünse de, bilhassa içinde bulunduğumuz dijitalleşme çağında erken yaşta başlamak kıymetlidir. Ayrıyeten anlaşılır ve eğlenceli ögeleri bir ortaya getirerek, çocuklarınıza internette inançlı vakit geçirmeyi öğretecek yararlı ve heyecan verici bir bağ kurma idmanı olabilir. Her şeyden evvel, çocuklara erken yaşta verilecek uygun parola eğitimi, yetişkin hayatlarına da yansıyacaktır.

Başa dön tuşu