Wikipedia Tasarımı Güncellendi

Wikipedia, masaüstü arayüzünde on yılı aşkın bir müddettir yapılan birinci büyük tasarım güncellemesini gerçekleştirdi. Wikipedia sunucularına ve MediaWiki platformu üzere öteki ilgili projelere mesken sahipliği yapan kar hedefi gütmeyen Wikimedia Foundation, Wikipedia’nın 22. doğum günü 15 Ocak için tekrar tasarımı duyurdu.

Vakıf, 300’den fazla lisanda yazılmış 58 milyondan fazla makaleyi içeren bir bilgi hazinesiyle, “Wikipedia’nın içeriği ve popülaritesi son yirmi yılda kıymetli ölçüde arttı” diye açıklıyor. Dünyanın dört bir yanındaki gönüllüler fiyatsız ansiklopediyi düzenleyip yönetirken İnternet kullanıcıları siteyi her ay yaklaşık 16 milyar kere ziyaret ediyor.

Yeni tasarım, “İnternete aşina olup olmadıklarına bakılmaksızın” herkesin sağlam bilgileri bulmasını ve bunlara başvurmasını kolaylaştırmayı hedefliyor. Geliştirilmiş masaüstü arayüzü, kullanıcılar sayfayı aşağı kaydırdıkça görünür durumda kalan yeni bir “içindekiler” gezinme paneline, bir makalenin yazıldığı mevcut lisanları bulmak ve değiştirmek için daha besbelli bir biçimde yerleştirilmiş bir kontağa, yapması gereken azamî bir satır genişliğine sahip. Ayrıyeten uzun metinlerin okunması daha rahat ve akılda tutulması daha kolay olacak.

Wikipedia masaüstü artık makaleleri bulmayı kolaylaştıran fotoğraflar ve açıklamalar, kullanıcıların dikkatini dağıtmadan Wikipedia’nın sunduğu birçok araca erişmek için yeni bir katlanabilir kenar çubuğu ve oturum açmış kullanıcılar için metin sırasında üstte kalacak güncellenmiş bir başlık ile gelişmiş bir arama tecrübesi sunuyor.

Wikipedia’nın tekrar tasarımı, uzun bir Masaüstü Güzelleştirme projesinin doruk noktası olarak nitelendiriliyor ve tıpkı özgür ansiklopedide barındırılan rastgele bir içerik üzere dünyanın her yerinden 30 farklı istekli kümenin iş birliğinin sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Yeni tasarım, global araştırma içgörüleri ve kullanıcı geri bildirimleriyle daha da şekillendirilmiş ve Wikimedia Foundation’ın doğduğu birebir temel bilgi eşitliği fikrinden ilham almış durumda.

Başa dön tuşu