Control İncelemesi | PS4

Geçen yirmi yılın akabinde Remedy ile ilgili aklımda olan tek şey, bu adamların gizemli öyküler ve karanlığı çok sevmeleri oldu. Firma yıllardır birbiriyle hiç alakası olmayan lakin bir yandan da görünmez bağlarla birbirine bağlı oyunlar ürettiler. Karanlık, acı, kayıp, paranormal olaylar ve gri karakterler Remedy’yi tanımlayan özellikler.

Ruhu tabanı tutmuş tencere kadar karanlık Max Payne, gördüğü şeylerden, savaşmak zorunda olduğu şeylerden ötürü ruh sıhhatinden daima kuşku duyan Alan Wake ve maksatları uğruna çok sevdiği bir beşerle karşı karşıya gelmenin ıstırabıyla yaşayan Shawn Ashmore…

Remedy her vakit problemli, geçmişi pişmanlık, keder ve öfkeyle dolu karakter anlattı. Aslında firmanın geliştirdiği oyunların çok sevilmesinin nedenleri ortasında bu kusurlu karakter çizgisi yer alıyor. İşte bu listeye 26 Ağustos 2019’da yeni bir isim eklendi: Jesse Faden.

Jesse Faden ve gizemli geçmişi

Jesse’i de tıpkı Alan, Max ve Shawn üzere geçmişi kadar karanlık bir gece macerasına başlıyor. Amerikan hükümetinin en bâtın kuruluşlarından biri olan Federal Denetim Bürosu’nun kapısından içeri adımını atıyor ve oyun başlıyor.

Jesse daha birinci dakika ofis yöneticisi Trench’in intiharı ile yüzleşmek zorunda kalıyor ve yanıtlar almak için geldiği yerde çok daha büyük sorularla karşılaşıyor. Ne yaptığı belirli olmayan, ne işe yaradığı tam olarak bilinmeyen bir binada, insanların ve hiss ismi verilen paranormal güçlerin ortasında kalıyor.

Öncelikle oyunun tamamı FBC olarak kısaltılan Federal Denetim Ofisi içerisinde geçiyor. Control yapı olarak açık dünya sayılabilecek bir oyun. Farklı katlar ve departmanlar ortasında denetim noktaları vasıtasıyla süratli seyahat yapabiliyor ve vazife dışında ofisin müsaade verilen bölgelerini gönlünüzce araştırabiliyorsunuz.

Kısaca üretim kapalı bir açık dünyada geçiyor.

Üçüncü şahıs aksiyon oyunu olan Control, doğaüstü güçler, telekinesis yetenekler ve silahlı çatışmaları bir ortaya getiriyor. Bu yetenekleri kullanarak hem düşmanlara karşı hem de yer bulmacalarına karşı tahliller üretmeye çalışıyorsunuz.

Jesse yeni yetenekler açtıkça ofisin derinlerine ilerliyor ve FBC’nin karanlık sırlarına erişmeye başlıyor. Bu yüzden Control’ün sunumunda baştan sona karanlık bir gizem havası veriliyor ve son saniyeye kadar bu atmosfer bozulmuyor.

Jesse Faden’ı canlandıran Courtney Hope’u Quantum Break’te Beth Wilder rolüyle daha evvel izlemiştik. Bu kere başrolde ve tek sözle muazzam iş çıkartıyor. Control, Hellblade ile benzeri bir karakter gelişimine sahip ve Jesse kimi taraflarıyla Sanua’nun çağdaş bir versiyonu bile diyebiliriz.

Jesse Faden muhakkak tek düze bir karakter değil. Kuşkucu, kararsız ve önemli bir paranoya yaşıyor. FBC içerisinde etkileşime geçtiği beşerlerle konuşurken daima olarak iç sesiyle durum değerlendirmesi yapıyor ve yeri geldiğinde oyunun dördüncü duvarını kırmaktan çekinmiyor. Bu durum diyalogları gergin, merak uyandırıcı ve akılda kalıcı yapıyor. Karşısındaki insanı kırmak istemediğinden iç çekişme yaşıyor, kızgınlığını bastırmaya çalışıyor… Yani velhasıl gerçek bir insan üzere davranıyor. Bu yüzden oyuncu kolaylıkla Jesse ile empati kurabiliyor.

Jesse iç sesinde yalnızca kendiyle konuşmuyor. Birtakım monologlar sırasında ekranda parlak hareler ve biçimler beliriyor. Bu anlarda oyuncuyla konuşuyor ve fikirlerini lisana getiriyor, yardım istiyor ve dördüncü duvarı resmen darma duman ediyor. Elbette bu dördüncü duvar konusunda mantıklı bir açıklama yapılıyor fakat ne yazık ki bu türlü bir şeyi anlatmak oyun keyfinize turp sıkmam manasına geliyor.

Jesse’nin kıssası aslında kurgu romanları ve sinemaları izleyenler için çok da yeni bir şey değil. Jesse daha çok küçükken FBC’nin karıştığı bir dizi olaylardan sonra doğaüstü güçler kazanıyor. Bu olaylardan yaklaşık 20 yıl sonra hem kendisi hem de tıpkı devirde ofis tarafından alıkonan kardeşi hakkında gerçekleri öğrenebilmek için FBC’ye geri dönüyor.

Eski yönetici Trench’in oyunun çabucak başında ölmesiyle birlikte hem yeni yönetici olarak seçiliyor hem de Servis Silahı’nın yeni sahibi oluyor. Burada Hiss ismi verilen güçle yüzleşen Jesse kardeşini bulmak için, ofisin temizlenmesine ve çalışanların kurtarılmasına yardımcı olmaya başlıyor. Bu macera sırasında hem güçlerine hakim olmayı öğreniyor hem de yeni doğaüstü güçler kazanıyor.

Bu tabiat üstü güçleri Güç Nesneleri ismi verilen gizemli eşyalar sayesinde kazanıyor. Astral Boyut’a yaptığı seyahatlerle içerisinde güç uyanmaya başlıyor.

Bir dakika işler karışmaya başladı. O vakit incelemeyi geriye saralım ve kıssanın en başına dönelim.

Nedir bu Federal Denetim Ofisi?

Federal Denetim Ofisi, Amerika hükümeti tarafından paranormal nesneler ve fenomenlerin yakalanması, sınıflandırılması ve araştırılması için kuruluyor. Amerika sahip olduğu öbür ajanslardan bile saklanan bu kurum, tüm dünyada paranormal çalışmaları yürütmekle vazifeli. Ofisin ana gayesi dünya üzerinde bulunan tabiat ötesi tehditleri ve silahları bulmak ve akabinde ya bu tehditlere karşı çözün üretmek ya da bu objeler üzerinde denetim sağlamak olarak geçiyor. Elbette geçen onca vakit içinde casus bir bürokratik makineye dönüşüyor ve asıl hedefinden sapmaya başlıyor.

Büroda iki temel departman ön plana çıkıyor; Araştırma Departmanı ve Bakım Departmanı.

FBC’nin kendi işçilerinden bile büyük ölçüde gizlenen bu Araştırma kısmının başında Tabip Darling bulunuyor. Güç Objeleri’nden tutun da, zihin denetimine kadar, ofisteki en bâtın ve en yıkıcı araştırmalar bu departmanda yürütülüyor. Bakım Departmanı ise Oldest House ismi verilen FBC binasının alt katlarında yer alıyor. Bu departman ofisin operasyonlarını sağlıklı bir formda yürütmesi için kilit ehemmiyet taşıyor. Oldest House inanılmaz bir güç muhtaçlığına sahip olduğu için bu binanın kendine ilişkin bir güç altyapısı bulunuyor. Saklılık değerli demiştik. Şayet New York’ta oturan vatandaşlar kent elektriğinin neredeyse yarısının bir binaya gittiğini fark etselerdi, direkt olarak sorular sorulmaya başlanırdı. FBC hayalet bir kurum ve buna uygun hareket ediyor.

Oyundaki öbür büyük bir gizem ise Astral Boyut. Oldest House ve Ofise çok yakın olmasına karşın, kendisi oyundaki en büyük gizem. İsminden da anlaşılabileceği üzere, bu dünyadan büsbütün kopuk farklı bir gerçeklikten bahsediyoruz. Astral Boyut hakkında oyunda ilerledikçe daha fazlasını öğreniyorsunuz. Fakat oynanış açısından baktığımızda Jesse bu alanı yeni muhteşem güçlerini kazanmak için kullanıyor.

Control meraklı oyuncuları muhakkak yarı yolda bırakmayan bir üretim. Her departman ağzına kadar dökümanlar, kaset kayıtları ve görüntülerle dolu. Bu kaynakları toplayarak ana kıssanın size sunduğu bilgi kırıntılarından çok daha fazlasını öğrenebiliyorsunuz. Hiss üniteleri hakkında inceleme kayıtları, potansiyel Güç Objeleri’nin yerleri, çalışanların özel hayatları, ofisin kirli işleri hakkında detaylar ve çok daha fazlasını öğrenebiliyorsunuz.

Güç Nesneleri sayesinde Jesse bahsettiğim yeni yetenekleri kazanıyor. Astral Boyut ile direkt bağ kuran bu objeler, sahiden oyunun en ilgi çeken yanları ortasında yer alıyor. Hotline isimli bir telefon, çoktan ölmüş olan Yönetici Trench ile Jesse ortasında irtibat sağlıyor. Eski bir atlıkarınca ise karaktere kaçınma özelliği kazandırıyor. Bu objelerin hem kendisi hem de kıssaları çok ilgi cazip.

Oyuna hayli güdük yetenekler ve servis silahı ile başlıyorsunuz. İşte bundan sonrası size kalmış. Ana misyon ve yan misyonları yaparak yeteneklerinizi geliştirebilir, yeni servis silahı modları bulabilir ve karakterinizi güçlendirecek modlar edinebilirsiniz.

Jesse Güç Objeleri’nin peşine düşerek, standart yerçekimi numarasının yanında, kaçınma, kalkan oluşturma, zihin denetimi ve havaya yükselme üzere yetenekler kazanıyor. Remedy bunları oyunun yarısına geldiğinizde size vermiş oluyor ve çatışmalar fevkalade zevkli geçmeye başlıyor. Bu noktadan sonra kazandığınız yetenek puanlarıyla bu yetenekleri çok daha fonksiyonel hale getirmeye başlıyorsunuz.

Oyunda bir de Crafting menüsü yer alıyor. Bu menü üzerinde servis silahı için açılan yeni modlar ve geliştirmeleri yapabiliyor, tıpkı vakitte kendi modlarınızı üretebiliyorsunuz. Servis silahı başta yalnızca tabanca misyonu görürken, vakitle pompalı tüfek, keskin nişancı tüfeği, taramalı tabanca üzere modlar kazanıyor. Birebir anda iki farklı silah modu seçebiliyor ve Kare tuşuna basarak bu modlar ortasında geçiş yapabiliyorsunuz. Servis silahı özel bir obje ve şarjör gereksinimi bulunmuyor. Şayet silahın tüm mermilerini harcarsanız bir müddet bekledikten sonra yine ateş etmeye başlayabiliyorsunuz.

Sonuç olarak Control, Remedy’nin en taze ve uzun vakit sonra en büyük potansiyel vaat eden oyunu olmuş. Katiyetle Jesse Faden tek oyunla harcanmamalı. Üstelik bu fizik motoruyla yeni jenerasyonda Remedy’nin neler yapabileceğini izlemek şimdiden beni heyecanlandırıyor.

Artılar eksiler

Artılar
– Remedy’ye yakışan karanlık, gizem dolu senaryo
– Kapalı yerlerde geçmesine karşın sıkmıyor
– Çevreyi araştırmak birden fazla kere ödüllendici
– Bir oyunda görebileceğiniz en uygun etraf etkileşimi
– Yeteneklerin oturmasıyla bir arada uygunca açılan çatışma mekanikleri
– Jesse’nin paranoyak ruh hali çok uygun yansıtılıyor

Eksiler
– Oyun olağan PS4’te can çekişiyor. Optimizasyonu daha âlâ ayarlamaları gerekirdi
– Ana karakter dahil olmak üzere, yüz animasyonlarında sorun var
– Oyunun birinci yarısı nispeten sıkıcı geçiyor
– Mutlaka zorluk ayarı olmalıydı

Başa dön tuşu