Her Yerde Kullanılabilecek Starlink Paketi Kullanıma Sunuldu

Starlink’in tüm dünyada kullanılabilecek abonelik paketi Roam, kullanıma sunuldu. Ayda 200 dolar fiyata sahip olan hizmet, Türkiye’de tabiki kullanılamıyor.

Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in uydu internet projesi Starlink, geçtiğimiz günlerde dikkat çeken bir gelişme ile haberlerimize konuk olmuştu. Ekip, dünyanın her yerinde kullanılabilen “Roaming” isimli yeni bir abonelik paketini test ettiğini açıklamıştı. Starlink bugünse yeniden isimlendirerek sadece “Roam” olarak anılacak hizmetini resmen kullanıma sundu.

Starlink’in internet sitesinde yer alan bilgilere göre Roam, artık dileyen tüm tüketicilerin beğenisine sunulmuş durumda. 599 dolarlık internet alıcıyı satın alan tüketiciler, ayda 200 dolar ödemek koşuluyla Starlink Roam abonesi olabilecek. 

Roam, taşınabilir alıcılarla da kullanılabiliyor

Starlink

Starlink’in açıklamasına göre Roam aboneleri, isterlerse sabit isterlerse de taşınabilir alıcılar satın alarak uydu interneti kullanabilecekler. Tabi taşınabilir anten fiyatının 599 ila 2.500 dolar arasında değiştiğini belirtelim. Peki Starlink’in olmadığı ülkelerde de bu internet hizmetinden faydalanılabilecek mi?

Starlink Depozito Ücreti, Yüzde 90’dan Fazla Düştü (Türkiye Dahil)

Starlink’in internet sitesinde, Roam aboneliğinin satın alınabilmesi için Starlink’in aktif olduğu ülkelerden bir tanesi için anten siparişi geçmek gerekiyor. Yani alıcıyı Türkiye’den sipariş edemezsiniz. Dileyim ki bir tanıdığınız aracılığıyla uydu alıcıya sahip oldunuz ve abonelik açtırdınız. Böylesi bir senaryoda da hizmetten faydalanamayacaksınız. Zira Starlink’in internet sitesinde, “aktif kapsama alanı” vurgusu yapılıyor. Şirket, Türkiye’de aktif kapsama alanı sunmuyor.

Starlink hangi ülkeler de mevcut?

Starlink kapsama haritası

Starlink’in interaktif kapsama haritasına baktığımızda, uydu internet projesinin Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika’nın küçük bir bölümü ve Avustralya’da kullanılabilir olduğunu görüyoruz. Hizmetin Türkiye’deki kullanılabilirlik dönemi içinse 2024 yılı işaret ediliyor. Hizmet Türkiye’ye geldiğinde, nasıl kullanılacağına ilişkin daha net bilgiler edinme imkanı yakalayacağımızı düşünüyoruz.

Elon Musk’ın Starlink’ine Rakip Olan Amazon, Uydu İnternet Alıcılarını Tanıttı!

Başa dön tuşu