Denizlerden Çıkan Plastik, PC Yapımında Kullanılıyor

Her yıl 8 milyon ton plastik denizlere atılıyor ve bu sayı her yıl yüzde 7 oranında artıyor. Birtakım hesaplamalara nazaran 5 trilyon plastik kesimi şimdiden okyanuslara karışmış durumda. Bu türlü giderse 2050 yılına gelindiğinde denizlerde balıktan çok plastik olma tehlikesiyle karşı karşıyayız. Dell bu makus gidişatı durdurmak için dünya çapında harekete geçti ve birtakım eserlerinin paketlerini sadece kıyılardan, su yollarından ve kıyılardan toplanan plastikleri kullanarak 7 tondan fazla plastiği okyanuslardan uzak tutmayı başardı.

Türkiye’de de sürdürülebilir ofis yapısında çalışan Dell Technologies takımı, bilinçlendirme çalışmaları kapsamında ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek jenerasyonlara pak denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak emeliyle hareket eden TURMEPA ile tüm paydaşlarının katıldığı kıyı paklığı ve eğitim etkinliğinde yer aldı.

Toplanan plastikler paketleme ve PC’lerde kullanılıyor

Okyanuslardan ve kıyılardan toplanan plastikler, XPS 13 dizüstü bilgisayarların paketlerinde ve muhafaza gereçlerinde kullanıldı. Birleşmiş Milletler ile yapılan muahede çerçevesinde Dell, 2025 yılında okyanuslardaki plastiğin eserlerde kullanımını 10 kat arttırmayı taahhüt etti. Bugüne kadar 1 milyon tondan fazla kullanılmış elektroniği geri dönüşüme kazandıran şirket, 45 bin tondan fazla geri dönüştürülmüş plastik ve öbür sürdürülebilir gereci yeni Dell Technologies eserlerinde kullandı. Dell Technologies’in operasyonlarını sürdürdüğü binaların tamamı sürdürülebilir hale getirildi.

Üretimde atık su ölçüsünü 4,56 milyon metreküp azaltmayı başaran şirket, eser portföyünün güç yoğunluğu ayak izini de yüzde 64 azalttı. Ayrıyeten bilinçlendirme çalışmaları kapsamında 5 milyon saatlik istekli hizmet verildi, öğrencilere mentörlük yapıldı ve yeni kar emeli gütmeyen teknoloji tahlillerine takviye olundu.

Dünya çapında sürdürülen projelerin kimileri şu halde sıralanıyor;

• Basel Action Network (BAN) ile başarılı geçen pilot e-atık takip müddeti sonrasında Dell Technologies, dünya çapında elektronik atık takip sistemlerine gereken teknolojik dayanağı veriyor.
• Dell, yeni geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılması metoduyla, araba ön camlarından dizüstü bilgisayar çantalarının ve sırt çantalarının kollayıcı, su geçirmez kaplamasını oluşturmayı başardı. Ayrıyeten şirket bu sırt çantalarının boyanmasında da inovatif bir yol kullanarak yüzde 90 daha az atık su, yüzde 29 daha az güç harcarken yüzde 62 daha az karbon salınımı gerçekleştirdi. Bu formda üretilen birinci sırt çantaları ile birlikte her ay yaklaşık 33 bin 500 kilogramlık çöp ortaya çıkmasının önüne geçiliyor.
• Seagate ve Teleplan ile birlikte yapılan iştirak çerçevesinde Dell, dünyada ender bulunan mıknatısların kurumsal aygıtlardan çıkarılarak tekrar kullanılması sürecini başlattı. Pilot program kapsamında Dell Latitude 5000 serisi dizüstü bilgisayarlarda bulunan 25 bin Seagate sabit şoförde tekrar kullanıma sokulan mıknatıslar kullanıldı. Böylelikle dünya çapında maden faaliyetlerinin ortaya çıkardığı hasar ve insan sıhhatini tehlikeye atan süreçler azaltıldı.

Başa dön tuşu