Discord, RTX 4000 Serisi İçin AV1 Yayın Desteğini Etkinleştiriyor

Teknoloji dünyası yavaş yavaş AV1‘in avantajlarıyla tanışmaya başlıyor. Yeni kuşak GPU mimarilerinin tümü artık AV1 dayanağı sunuyor. Büyük platformlar ise artık AV1’e geçiş yapmaya başladı. Birçok uygulama kodek dayanağına kavuşsa da bunlar yayın akışı değil, kayıtla sonluydu. Lakin büyük akış platformları nihayet geniş AV1 dayanağı sunmaya başlıyor.

Ekim ayında OBS ve Discord üzere değerli uygulamaların AV1’e kavuşacağını yazmıştık. NVIDIA’dan Gerardo Delgado, Discord’da artık AV1 ile yayın yapılabildiğini yazdı. Böylece 8 Mbps süratte 4K 60 FPS’ye kadar yayın akışı sağlanacak.

Discord şu anda GeForce RTX 4000 Serisi ekran kartlarında AV1 akışını etkinleştiren bir güncelleme yayınlıyor! Güncelleme bu haftadan itibaren kullanıma sunuluyor ve yavaş yavaş tüm kullanıcılara ulaşacak. AV1 ile 8 Mbps’de nitro ile 4K60’a kadar akış gerçekleştirebileceksiniz!


H.264 ve AV1 kodlama verimliliği.

Daha da değerlisi, Discord uygulaması kanaldaki kullanıcıların AV1 takviyesine sahip olup olmadığını denetim edebiliyor. Şayet sistem destekliyorsa AV1 kullanılıyor. Şayet kullanıcı AV1 takviyesine sahip değilse, görüntü tüm donanımlar tarafından desteklenen H.264’e aktaracak.

Başa dön tuşu