Dizüstü Bilgisayar Satışları Son İki Çeyrekte Düşüşe Geçebilir

Kişisel bilgisayar (PC) satışları daima büyüme kaydederken, birebir durumun dizüstü bilgisayar sanayisi için olamayacağı ileri sürülüyor. Digitimes Research araştırmasına nazaran, 2019 ikinci çeyrekte dünya çapında dizüstü bilgisayar satışları yüzde 20’den fazla büyüme kaydetmiş olsa da üçüncü ve dördüncü çeyrekte kademeli olarak düşüşler yaşanabileceği ortaya konuyor.

Birçok sanayi üzere dizüstü bilgisayar piyasasının da ABD ile Çin ortasında devam eden ticaret savaşından etkileneceğine dikkat çekiliyor. Muhtemel ek vergilerin de gelebilecek olması ile satıcıların çok ölçüde ek stok yaptığı da bilgiler ortasında. Bu fazla stoklardan ötürü da üreticilerin elindeki dizüstüler için talep alamayacağı, Intel’in 14 nm işlemcilerinin de yıl sonuna kadar piyasada gereğince olmayacağı için üçüncü çeyrekte siparişlerin düşmesi bekleniyor.

Bu süreçte kimi dizüstü üreticilerinin ise büyüme kaydedebileceğine işaret ediliyor. Örneğin HP ve Lenovo’nun bu yılın her çeyreğinde sevkiyatlarını büyütebileceği belirtiliyor. Öte yandan, yeniden de işlemci piyasasındaki yeniliklerin eksikliğinden ve azalan ortalama kurumsal talepten ötürü meseleler yaşanacağına inanılıyor.

Bakalım, önümüzdeki çeyreklerde Digitimes Research varsayımları ne kadar hakikat çıkacak?

Başa dön tuşu