DSC nedir?

Görüntü Akışı Sıkıştırma (DSC), VESA tarafından geliştirilen ve görüntü temasları üzerinden eşsiz performans sağlayan bir sanayi sıkıştırma standardıdır. DSC ile ilgili merak ettiğiniz soruları bu yazımızda sizler için yanıtladık.

DSC ne işe fayda?

VESA DSC standardının YCoCg renk alanını temel alan düşük gürültülü bir montajdır. Stream Display, yeni irtibat standartlarına muhtaçlık duymadan yüksek bant genişliğine sahip ekran irtibatlarını kullanmanızı sağlar.

DSC neden değerli?

4K, 8K ve 10K üzere daha yüksek çözünürlüklerde gereken bant genişliği görüntü kontağının kapasitesini aşabilir. Grafik kartı üretimi yüksek olmasına karşın, irtibat noktası standartları sistemli olarak güncellenmektedir ve üreticiler buna ayak uydurmak için çabuk edebilir.

Örneğin, DisplayPort 1.4 saniyede 32.4 Gbit ve HDMI 2.1 48 Gbit sağlayabilir, 4K 240Hz ekran ilişkisi için saniyede 54.84 Gbit’e muhtaçlığımız var. Olağan durumda, temas genişliği sonludur ve yenileme suratı düşüktür zira bu portlar kapatılamaz, fakat günümüzde DSC gelir ve emsalsiz sıkıştırma yaparak size yüksek bant genişliğine sahip bir irtibat verebilir.

DisplayPort 2.0 ile 120Hz HDR ekranların 4K çözünürlükle birleştirilmesinin sıkıştırmaya gerek kalmadan yapılabilmesi, DSC etkinleştirildiğinde ise 10K çözünürlükle 120Hz’e kadar ekranları desteklemesi bekleniyor.

DSC nasıl kullanılır?

Digital Stream sıkıştırma teknolojisini kullanmak için, uyumlu bir ekrana ve DisplayPort 1.4 yahut HDMI 2.1 görüntü çıkışına sahip DSC özellikli görüntü kartına gereksiniminiz olacak. Akış sıkıştırma takviyesi için NVIDIA’nın Turing mimarisine (RTX 2000) ve AMD’nin RDNA’sına (RX 5000) yahut daha yeni mimariye sahip bir grafik kartına gereksiniminiz var.

Donanım ihtiyaçlarını tamamladıktan sonra, tanılama ayarları aracılığıyla DSC ayarlarını güncellemeniz gerekir.

DSC’nin dezavantajları nelerdir?

Görüntü Akışı Sıkıştırma’nın birçok avantajı vardır, lakin iki ana nokta dezavantaj olarak kabul edilebilir.

  • Modern çözünürlük teknolojileri olan DSR, DLDSR ve VSR üzere teknolojileri kullanamazsınız.
  • DSC etkinleştirildiğinde, görüntü kartında rastgele bir monitör irtibatı kullanamazsınız.
  • Video kontağı tarafından kullanılan data çizgisi ortak olduğundan, bağlayabileceğiniz azamî görünüm sayısı, DSC kullanan ekran sayısına bağlı olarak değişebilir.

Peki siz DSC teknolojisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu