Facebook, Microsoft ve MIT Deepfake’e Karşı Birleşti

Şirket, deepfake görüntülerin tespit edilmesi ve profesyoneller tarafından denetlenilmesi için 10 milyon dolarlık bir taahhütte bulundu. 2017 yılından bu yana ismini sıkça duyduğumuz deepfake, yapay zeka ya da öğrenen bir makine tarafından mevcut imgelerin montajlanarak, görüntü haline getirimesi manasına geliyor. Bu özellik en çok ünlülerin ve tanınmış bireylerin skandal imajlarının internet üzerinden sızdırılması ile gündeme oturdu.

Deepfake avcıları toplandı

Teknoloji Şefi Mike Schroepfer’ın açıklamalarına nazaran, Deepfake Detection Challenge (DFDC)’nin kurulması için Facebook, AI, Microsoft Paydaşlığı ile, ortalarında Cornell Tech, MIT, Oxford Üniversitesi, California-Berkeley Üniversitesi, Maryland Üniversitesi, College Park ve Albany-SUNY Üniversitesi’nden akademisyenlerinin olduğu küme bir ortaya geldi.

Deepfake Detection Challenge, global manada internet dünyasından yayılan kurgu görüntülerin, medyayı ve kamuoyunu yanlış yönlendirmemesi ismine engelleyici ve önleyici yeni yollar sunacak. Birebir vakitte deepfake ile savaşmak için teşvik seti de uygulanacak, bu set içerisinde hibe ve mükafatlar yer alacak.

Schroepfer bahis hakkında, “Bu data setinde hiçbir Facebook kullanıcısı verisi kullanılmayacak. Ayrıyeten daha fazla iştiraki teşvik etmek için uğraş etmek için araştırma işbirlikleri ve mükafatları de finanse ediyoruz. Toplamda, bu sanayi çapındaki çabayı finanse etmek için 10 milyon dolardan fazla para ayırıyoruz” biçiminde konuştu.

Yer ve vakit belirlendi

2019 Aralık ayında lansmanının yapılacağı DFDC, tanıtımı için Nöral Bilgi Sürece Sistemleri Konferansı’nda (NeurIPS)’de toplanacak.

Berkeley Üniversitesi Profesörü Hany Farid, “Bilgi çağından bilgi çağına geçmek için, gerçek olanı geçersiz olandan ayırmak, sağlam içeriği güvenilmeyen içerikten ödüllendirmek ve gelecek kuşağı daha düzgün dijital vatandaşlar olarak eğitmek için daha uygununu yapmalıyız” dedi.

MIT İstihbarat Araştırmaları Yöneticisi Antonio Torralba ise, “Bu rekabetin emeli, kurgulanan imgede ki kusurları tespit edebilen ve sahtekarlığın gerçeğe uygun temsilini açığa çıkarabilecek AI sistemleri oluşturmaktır” açıklamalarında bulundu.

Maryland Üniversitesi’nden Profesör Rama Chellappa, “İşlenmiş bilgiyi (metin, fotoğraflar, görüntüler ve ses) üretebilme konusundaki son gelişmeler göz önüne alındığında, manipüle edilmiş multimedya tesirleri tespit edip hafifletebilecek prosedürler ve sistemler geliştirmek için araştırma topluluğunun açık bir ortamda tam olarak iştirakine gereksinimimiz var” telaffuzlarıyla dikkat çekti.

Başa dön tuşu