MediaTek, Oyun Odaklı İşlemcileri Helio G90 ve G90T Duyurdu

MediaTek, oyun odaklı birinci G serisi çipset modellerini duyurdu. MediaTek Helio G90 serisi, G90 ve G90T modellerinden oluşuyor. Çipsetlerin her ikisinde de 2 adet ARM Cortex-A76 ve 6 adet Cortex-A55 çekirdeği ile toplamda 8 çekirdek sunuluyor. Bu işlemci çekirdeklerine ise Mali-G76 grafik ünitesi eşlik ediyor. TSMC’nin 12 nm FinFET teknolojisi ile üretilen işlemcinin saat suratı ise 2.05 GHz. Ayrıyeten, yeni çipsetin 10 GB LPDDR4X RAM desteği sunduğunu da belirtelim.

HyperEngine oyun teknolojisi sayesinde yeni çipsetler ortalama oyun performansını artıracak çeşitli fonksiyonlar için takviye sağlıyor. Ek olarak, yeni ağ motoru otomatik olarak Wi-Fi ve LTE temasını birleştirerek sinyal gücünü artırabiliyor.

Çift Wi-Fi kontağı desteği de sunan G90 serisi, eş vakitli olarak iki router ilişkisi kurabiliyor. Böylelikle gecikmenin önüne geçiliyor ve kesintisiz bir irtibat sağlanmış oluyor. HDR10 desteği ve ekran dokunuş hızlandırma özellikleri de akıcı oyun içi tecrübeye katkı sağlıyor.

Çipset 64 MP ve 48 MP sensörler için AI kamera takviyesine de sahip. Çift lens kameralarda ise 21 MP + 16 MP dayanağı sunulurken saniyede 240 kare ile video kaydı gerçekleştirilebiliyor.

MediaTek yeni çipsetleri ile oyun telefonu sanayisinde Qualcomm ile rekabeti kızıştıracak üzere gözüküyor. Hem de şirket bunu daha uygun fiyatlı aygıtlara taşımış olacak. Yeni G serisinin birinci olarak yakında Hindistan’da tanıtılacak bir Xiaomi cihazda yer alacağı paylaşılıyor.

Başa dön tuşu