Facebook, WhatsApp ve Instagram Neden Çöktü?

Geçtiğimiz gün TSİ 16:00‘dan itibaren Facebook, WhatsApp ve Instagram saatlerce süren erişim sorunu yaşamıştı. Milyonlarca toplumsal medya kullanıcısını etkileyen erişim probleminden sonra Facebook cephesinden beklenen açıklama geldi. Pekala, Facebook ve Instagram neden çöktü?

Facebook ve Instagram neden çöktü?

Facebook tarafından yapılan yazılı açıklamada, bahsi geçen erişim sorunun rutin bakım süreçleri gerçekleştirilirken fotoğraf ve görüntü yüklenmesini ve görüntülenmesini bozacak bir kod denenmesi ile yaşandığı söz ediliyor. Bir kod denemesinin tüm her şeyi alt üst ettiğine vurgu yapan yetkililer, ayrıyeten denenilen bu kodu eski haline getirmek için bir oldukça uğraştıklarını da belirtiyorlar.

Bunun yanı sıra, yayınlanan bir öbür raporda ise yaşanan bu erişim probleminin Facebook’un yeni dizaynına geçmek için yaptığı testler sırasında meydana geldiği de kestirim ediliyor.

Neler Yaşanmıştı?

3 Temmuz 2019‘da TSİ 16:00‘dan itibaren Facebook dünya genelinde bir erişim sorunu yaşamıştı. Yaşanan bu erişim meşakkati nedeniyle kullanıcılar fotoğraf ve görüntüleri yüklemekte ve görüntülemekte zorluk çekmişti.

Yaşanan bu erişim sorunu birinci başta Cloudflare sunucularından ötürü kaynaklandığı kestirim edilse de sorunun Facebook merkezli olduğunu ortaya çıkmıştı.

Başa dön tuşu