Firefox için Tor Eklentisi Geliştirilecek

Günümüz çağdaş internet tarayıcılar ile birlikte sunulan incognito modu ya da gizli pencere üzere özellikler gizlilik sağlıyor üzere gözükse de, işin aslı tam olarak o denli değil. Hala internet siteleri, siz gizlice sörf yaptığınızı sanıyorken datalarınızı ve alışkanlıklarınızı takip edebiliyorlar. Öte yandan, onion routing kullanan Tor ağı internet trafiğinizi birçok sefer tekrar yönlendirip şifreleyerek anonimlik sağlayabiliyor.

Mozilla’nın ise bir müddettir Firefox ile mahallî Tor gezinme özelliği sunmak istediği biliniyor. Son olarak, Stockholm’de çekirdek Tor takımı ile gerçekleştirilen bir toplantı ile bunun nasıl sağlanabileceğinin ayrıntıları konuşuldu. Mozilla ve Tor Project ortasındaki iş birliği ile Firefox kod tabanına Tor’un entegre edilmesi ve böylelikle Super Private Browsing Mode (Süper Saklı Gezinme Modu) sunulması hedefleniyor. Bu sürecin performansa ziyan vermeyecek biçimde ve eksiksiz yerine getirilebilmesi için, kod tabanı yerine Firefox için Tor eklentisi sunulmasının daha yanlışsız olduğuna kanaat getirilmiş.

Şu an için eklentinin ne vakit yayınlanacağı konusunda rastgele bir bilgi bulunmuyor ve şimdi işin başında olunduğu tabir ediliyor.

Başa dön tuşu