Google Chrome, 82 FTP Desteği Sunmayacak

Google Chrome geliştiricileri tarafından yayımlanan doküman ile sürüm 82 ile birlikte internet tarayıcının FTP bağlantıları için dayanak vermeyeceği duyuruldu. Tarayıcıdan FTP kullanımının önemli manada düşük olması nedeniyle, Google mevcut FTP dayanağı için yatırımlarını durdurma kararı aldı.

Günümüzün en çok kullanılan tüm internet tarayıcıları FTP dayanağını kullanıcılarına sunuyor. Öte yandan, Google sonrasında Opera, Brave ve Vivaldi de FTP adreslerine olan temas yeteneğini kaybedebilir. Firefox, Safari, Edge ve Internet Explorer ise şu an için FTP konusunda ne yapacakları hakkında rastgele bir açıklama yapmış değil.

Yine de Chrome için FTP desteği geri çekilse de kullanıcılar FTP ilişkilerine erişebilecek. Kullanıcılar bir ilişkiye erişmek istediğinde, tarayıcı kullanıcının ftp:// URL’ler için kurduğu başka bir programı çalıştıracak.

Google’ın hali hazırda FTP üzerinden doküman alt kaynaklarına ve http proksiler üzerinden FTP URL’lere erişim için takviyesi kesmiş olduğunu da hatırlatalım. Chrome 78, 80 ve 82 ile şirket kademe kademe takviyesi büsbütün sonlandırmış olacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu