Google Chrome’daki Kilit Simgesi Değişiyor

Google Chrome’daki kilit simgesi değişiyor. Yapılacak güncelleme ile adres çubuğuna yeni bir simge gelecek. Bu simge, kilit simgesinden çok daha işlevsel bir yapıya sahip olacak.

Google’ın dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Chrome için yeni bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Bu yeni özellik, daha doğrusu değişiklik, Google Chrome’daki adres çubuğunda bulunan ve pek çok kişinin ne anlam ifade ettiğini bilmediği kilit simgesini ve işlevlerini değiştirecek. Peki gördüğümüz o simge tam olarak ne işe yarıyor ve yapılacak değişiklik, kullanıcılara ne gibi avantajlar sağlayacak?

Aslına bakacak olursak o kilit simgesi çok önemli. Kullanıcılar, girdikleri internet sitelerinde kilit simgesini gördüklerinde, söz konusu siteye olan bağlantılarının güvenli olduğundan emin olabiliyorlar. Yani söz konusu site Google tarafından taranmış ve kredi kartı bilgileri veya şifre gibi hassas verilerin sızdırılmasına yol açacak bir tehdit unsuru olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca site ile ilgili ayarlara da buradan ulaşılabilir. Ancak Google, 2021’de bu simge ile ilgili bir araştırma yaptığını, katılımcıların sadece yüzde 11’inin kilit simgesinin ne işe yaradığını tam anlamıyla bildiğini söylüyor. Değişiklik kararının ardında yatan neden de tam olarak bu.

Peki yeni simge nasıl olacak ve kullanıcıya ne sunacak?

Google Chrome

Google Chrome’un adres çubuğundaki kilit simgesi, gelecekte ‘seçenekler sunduğunu’ ima eden yeni bir görünüme kavuşacak. Üstelik bu simgenin işlevselliği de büyük oranda değişecek.

Google Chrome’daki mevcut simge ve seçenekler böyle görünüyor:

Google Chrome yeni özellik

Google Chrome’un mevcut sürümlerinde o kilit seçeneğine tıklarsanız; bağlantı güvenliği, çerezler ve site ile ilgili ayarlar için birkaç seçenek sunulduğunu görürsünüz. Ancak bu seçenekler çok da kullanışlı değil. Örneğin, “Site ayarları” seçeneğini açmak istediğinizde yeni bir sekmeye yönlendirilirsiniz. Yönlendirildiğiniz sekmeden bir internet sitesinin konumunuzu, kameranızı, mikrofonunuzu veya hareketlerinizi takip edip etmemesine izin verebilirsiniz.

Türkiye’de ve Dünya Genelinde En Çok Kullanılan İnternet Tarayıcıları Belli Oldu

Geliştirilmekte olan yeni özellik ise konum, mikrofon ve hareket sensörlerinin takibini tek bir dokunuşla yapmanızı sağlayacak. Ayrıca bağlantı güvenliği, site ayarları ve çerezler ile ilgili detaylar da yine yeni simgenin içerisinde yer alacak. Böylelikle açılabilir menünün işlevselliği de artmış olacak. Google, yeni simgenin kararlı sürümlere ne zaman ulaşacağına ilişkin bir yorum yapmadı.

Başa dön tuşu