Google Play Store Tasarımı Yeniden Değişti

Hatırlarsanız, Google yeni yıl ile birlikte birçok uygulamasının arayüz dizaynında kıymetli değişikliklere imza atmıştı. Bu doğrultuda Mayıs ayında da Google Play Store tasarımı üzerinde bir grup değişiklere giden Google, bu yeniliklerini kademeli bir halde kullanıcılara sunmuştu.

Fakat, Haziran ayında kademeli olarak dağıttığı güncellemeyi durduran Google yapmış olduğu değişiklikleri geri çekmişti. Bu gelişmeyle birlikte daha evvelden yeni arayüz güncellemesini alan kullanıcılar eski arayüz dizaynına geri dönmüşlerdi.

Konuyla ilgili Reddit forumları üzerinden paylaşılanlara nazaran, Google’ın tekrar sessiz sedasız bir biçimde yeni arayüz güncellemesini yayınladığı ortaya çıktı. Yapılan arayüz değişikleri ile birlikte bizleri Google Sans yazı tipi ve yeni gereç tasarımı karşılıyor.

Yeni arayüz dizaynında ayrıyeten bol ölçüde beyaz art planda dikkat çekiyor. Ne yazık ki yeni tasarım ile bir arada bizlere rastgele bir gece modu da sunulmuyor. Bu da beyaz art planın gece kullanımı sırasında gözü bir oldukça yoracağı manasına geliyor. Lakin, Android Q güncellemesiyle bir arada yerleşik karanlık mod özelliğinin geleceğini göz önünde bulunduracak bu durumun pekte sorun olmayacağını söyleyebiliriz.

Google Play Store tasarımı üzerinde yapılan bir öteki değerli değişiklik ise sekmelerin ekranın üstünden altına  gerçek taşınması olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan bu değişiklik sayesinde Oyunlar, Uygulamalar, Kitaplar ve Sinemalar üzere seçeneklerin birine dokunmak artık daha kolay bir hale getirildi. Bununla birlikte artık sıkıntı parmak kalibrasyonları da tarihe karışacak.

Şimdilik, Play Store’un yeni tasarımı şimdi tüm Android kullanıcıları için yayınlanmadığını belirtelim. Lakin, elde edilen bilgilere nazaran yeni dizaynın tekrar kademeli bir biçimde yayınlanacağı belirtiliyor.

Başa dön tuşu