Google, Yeni Özellikleri Eski Android Sürümlerine Getirmek İstiyor

Google, Android taşınabilir işletim sisteminin sonraki sürümlerine eklenen kimi özellikleri alıp işletim sisteminin eski sürümlerini çalıştıran aygıtlarda da sunmak istiyor. Android Developers web sitesindeki bir blog gönderisinde şirket, geliştiricilerin Android’in daha yeni sürümlerinden muhakkak eski sürümleri çalıştıran aygıtlara muhakkak özellikler sunmasına imkan tanıyan yeni bir Extension SDK çerçevesini duyurdu.

Blog gönderisinde şu tabirlere yer veriliyor: “Android 10 ve üstü, Android ekosistemindeki fonksiyon ve güvenlik güncellemelerini büyük API seviyesi sürümlerinin dışında hızlandırmamıza ve yeni fonksiyonları evvelce yayınlanmış Android sürümlerinde geriye dönük uyumlu hale getirmemize imkan tanıyan Modüler Sistem Bileşenlerini takviyeler. Bu iyileştirmeler, geliştirmeyi daha esnek hale getirmeye ve uygulama geliştiricileri için erişimi genişletmeye yardımcı olur. Bu API’lerle entegre etmeniz için yeni bir Extension SDK çerçevesi oluşturduk ve bugün, Extension SDK’nın (Uzantı Seviye 4) birinci genel sürümünü yayınlıyoruz.”

Şirket, Android 13 ile hudutlu bir özellik olan en yeni jenerasyon Fotoğraf Seçici’nin artık Android 11 yahut Android 12 çalıştıran aygıtlarda kullanılabileceğini bilhassa belirtmiş: “Uzantı SDK’ları ayrıyeten, muhakkak platform fonksiyonlarının dayanağını mevcut Android sürümlerine genişleterek kullanıcı erişimini artırmamıza imkan tanır. Örneğin, daha evvel sırf API seviyesi 33 (Android T) ve üzerinde bulunan PhotoPicker API’leri, artık en az 2 R uzantı sürümüne sahip aygıtlarda Uzantı SDK’sı aracılığıyla API seviyesi 30’a (Android R) kadar kullanılabilir.”

Geliştiricilerin avantajlardan yararlanabilmesi için Extension SDK’nın genel sürümü kullanıma sunuldu. İşletim sisteminin daha yeni sürümleriyle sonlu olan Android’in kimi özelliklerinin eski sürümleri çalıştıran aygıtlara yayılması olağan ki kullanıcıların lehine olacak.

Başa dön tuşu