GSM şirketlerinin ani artırımlarına SMS şartı!

Cep telefonu operatörlerinin târife fiyatlarındaki değişiklikleri abonelere SMS ile duyurması gerektiğini açıklayan Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK), açıklamanın artırımdan mâkul bir müddet evvelden yapılması gerektiğini bildirdi.

BTK, bir vatandaşın, “İmzaladığım abonelik kontratındaki târife fiyatı işletmeci tarafından yükseltilebilir mi?” yönündeki soruyu yanıtlandırdı.

Açıklamada, “Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 9’uncu hususu kapsamında işletmecilerin târife değişikliklerini yürürlüğe girmeden mâkul bir mühlet öncesinde abonelere kısa bildiri (SMS), arama yahut posta ile duyurmaları şartıyla tarifelerini değiştirebilme hakları bulunmaktadır” denildi.


Cayme bedeli uygulamaları

BTK, taahhütlü târife aboneliğinnin sonlandırılma yollarını da açıkladı. Açıklamada, “Taahhütlü sözleşmenizden caymanız hâlinde İşletmeciler taahhüde karşıtlığın oluştuğu periyoda kadar aboneye sağlanan indirim, aygıt yahut öteki yararların bedellerinin tahsil edilmemiş kısmının toplamı ile aboneden taahhüt kapsamında tahsil edileceği belirlenen bedellerin şimdi tahakkuk etmemiş kısmının toplamını karşılaştırarak, abone lehine olan bedeli cezaî koşul yahut cayma bedeli olarak talep edebilmektedirler.Diğer bir deyişle İşletmeciler, taahhütten caydığınız andaki sağlanan tüm indirimler ile taahhüdünüzü devam ettirmeniz durumunda ödeyeceğiniz fiyatları karşılaştırarak, daha düşük olan meblağı talep edebilmektedirler. Taahhütlü kontrat, karşılıklı edim içeren borç mukavelesi kararında olup, mukavele müddetince iki tarafın da (abone ve işletmeci) kontrat koşullarına uyması beklenir. Elektronik haberleşme bölümünde taahhütlü kontratlarda abone tarafından borcun hiç yahut gereği üzere îfâ edilmemesi hâlinde, abonenin işletmeciye karşı yerine getirmeyi yüklendiği edime cezaî kural ya da cayma bedeli denilmektedir. Bu sebeple taahhüt mühleti içerisinde aboneliğinizi sonlandırmak istemeniz, tarifenizi değiştirmek istemeniz, işletmeci değiştirmek istemeniz durumunda imza olunan taahhütname kararları çerçevesinde cezaî kaide ya da cayma bedeli talep edilmesi kelam konusu olabilecektir” tabirleri yer aldı.

 

Başa dön tuşu