Huawei’den 2025 için 10 Teknoloji Tahmini

Huawei, datalar ve günlük kullanım örneklerinden yola çıkarak akıllı teknolojinin her bölüme nasıl nüfuz ettiğini gösteren Küresel Sanayi Vizyonu Raporu’nu yayınladı. 5G kapsamı, yapay zeka (AI), mesken robotu ve akıllı asistan kullanım oranları da dahil olmak üzere 2025 yılına kadar teknoloji eğilimlerini öngören firma, geleceğimizi şekillendirecek 10 mega-trendi şu formda açıkladı:

  • 1. Botlarla Yaşamak: Son gelişmeler, algısal yapay zeka ve ağ teknolojileri, çeşitli konut ve ferdî senaryolarda robotiklerin kullanım oranını yükseltiyor. Küresel Sanayi Vizyonu (GIV), 2025 yılına geldiğimizde konut robotu kullanım oranının yüzde 14’e ulaşacağını öngörüyor.
  • 2. Üstün Görüş: 5G, VR / AR, makine öğrenmesi ve öbür gelişen teknolojilerin gelişmesi, iş dünyası ve kültürlerimiz için yeni görünümler açarak aralıkların kalkmasını ve tarihin ötesini görmemizi sağlayacak. GIV, AR / VR kullanan şirketlerin oranının yüzde 10’a yükseleceğini varsayım ediyor.
  • 3.Sıfır Arama: Veri odaklı ve sensör donanımlı aygıtlar gereksinimlerimizi öngörmeye başladığında, bilgi bizi bulacak. Gelecekteki aramalar buton gerektirmeyecek, ferdî toplumsal ağlar zahmetsizce oluşturulacak. GIV, akıllı aygıt sahiplerinin yüzde 90’ının akıllı ferdî asistanlar kullanacağını öngörüyor.
  • 4. Akıllı Sokaklar: Akıllı ulaşım sistemleri insanları, araçları ve altyapıyı birbirine bağlayarak sıfır tıkanıklık, süratli acil durum müdahalesi ve hayatı daha kolay hale getirecek öteki fonksiyonları yaratıyor. GIV, araçların yüzde 15’inin objelerin interneti ile temaslı olacağını öngörüyor.
  • 5. Botlarla Çalışma: Günümüzde birçok sanayiyi dönüştürmeye devam eden akıllı otomasyon, daha tehlikeli, yüksek tekrarlı ve hassasiyetli misyonları üstlenecek. GIV, her 10.000 çalışan için bölümde 103 robot olacağını öngörüyor.
  • 6. Arttırılmış Yaratıcılık: Bulut teknolojisi ve yapay zeka, bilimsel deney ve inovasyon maliyetini azaltacak ve herkes için uygun bir potansiyel yaratacak. GIV, büyük şirketlerin yüzde 97’sinin AI (Yapay Zeka) kullanacağını öngörüyor.
  • 7. Kesintisiz İletişim: AI (Yapay Zeka) ve büyük bilgi tahlili, şirketler ve müşteriler ortasında kesintisiz bağlantı kurarak lisan manilerini ortadan kaldırıyor. Doğruluk ve inanç yarının bağlantısını destekleyecek. GIV, işletmelerin ürettikleri datanın yüzde 86’sını büsbütün kullanacaklarını öngörüyor.
  • 8. Simbiyotik Ekonomi: Global şirketler, birleşik erişim platformlarında dijital teknoloji ve akıllı uygulamaları benimsiyorlar. Bu ise daha fazla iş birliği, kaynak paylaşımı, daha güçlü global ekosistemler ve daha yüksek verimlilik manasına geliyor. GIV, her şirketin her yerde bulut teknolojisi kullanacağını ve iş uygulamalarının yüzde 85’inin bulut tabanlı olacağını öngörüyor.
  • 9. 5G’nin süratli yayılımı: 5G daha evvelki kablosuz internet seçeneklerinden çok daha süratli indirme gücüne sahip. GIV, dünya nüfusunun yüzde 58’inin 5G’ye erişebileceğini öngörüyor.
  • 10. Küresel Dijital Yönetim: Dijital teknolojideki gelişmeler, paylaşılan bilgi standartları ve data kullanımı prensipleri ile dengelenecek. GIV, yıllık global bilgi hacminin 180 ZB’ye (1 ZB = 1 trilyon GB) ulaşacağını kestirim ediyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Huawei ICT Enterprise CMO’su Kevin Zhang:

İnsani keşif asla durmayacak. Şimdiki görüşlerimizi, gördüklerimizin ötesine koymalı ve geleceğe bakmalı, inovasyondan icada geçmeliyiz. Tüm sanayiler AI(Yapay Zeka), 5G, bulut bilişim ve başka yeni teknolojileri benimsediğinde yüksek büyüme oranıyla akıllı bir geleceğe sahip olabiliriz. Huawei olarak, toplum için her şartta ilişkiyi sağlayan akıllı teknolojiyi geliştirmeye kararlıyız.” dedi.

Başa dön tuşu