Indivisible İncelemesi (PS4)

Uzun yıllar süren geliştirme süreci, gerisi gerisine gelen erteleme kararları ve 2 milyonluk bağış takviyesinin akabinde Indivisible sonunda oyuncularla buluştu. Renkli karakter dizaynları ve ilgi çeken savaş mekanikleriyle Lab Zero’nun yeni oyunu dikkat çekmeyi başarıyor. Pekala ne kadar başarılı, gelin göz atalım.

Indivisible bizlere Ashat ismi verilen bir köyde yaşayan Ajna’nın öyküsünü anlatıyor. Ajna burada bir şavaşçı olarak eğitiliyor ve gelecekte yaşacağı maceralara hazırlanıyor. Kolay bir hayat yaşayan kahramanımızın hayatı Muhafız Kaptanı Dhar ile yüzleşmesinin akabinde büsbütün değişiyor. Yaşanan olaylar zincirinin akabinde Dhar, Ajna’nın zihnine hapsoluyor ve artık onun içinde yaşıyor.

Yirmiden fazla oynanabilir karakter içeren Indivisible, üç boyutlu alan derinliğine sahip, iki boyutlu bir oyun. Tüm animasyonlar ve orta sahneler el çizimi ve bu istikametiyle sizi etkilemeyi başarıyor. Görsel açıdan renkli bir dünyaya sahip olan Indivisible, kolaylıkla ısınacağınız ve seveceğiniz karakterlere sahip. Uzak doğu mitolojisi ve anime kültüründen büyük ölçüde güç alıyor. Loka ismi verilen oyun dünyası her yeni kısımla sizi etkilemeyi başarıyor.

Oynanış ise ikiye ayrılıyor ve Indivisible bu istikametiyle çeşidin başka temsilcilerinden kendini farklı bir noktada tutuyor. Özünde Darkest Dungeon üzere farklı karakterleri geliştirerek ilerleyeceğimiz tıp bazlı bir savaş sistemine sahip. Ancak tıpkı vakitte platform – macera cinsine de göz kırpıyor. Zindanları ve bölgeleri keşfederken Ajna’nın akrobatik yeteneklerini kullanarak zorlukları aşmaya çalışıyorsunuz. Her hangi bir düşman gördüğünüzde ise bu sefer savaş moduna geçiyorsunuz ve Ajna’nın rehberlik ettiği küme ile rakiplerinizi alt etmeye çalışıyorsunuz.

Bölüm dizaynları son derece renkli ve akılcı tasarlanmış. Zindanları keşfetmeye çalışırken bir an bile sıkılmıyorsunuz. Yeniden de oyunun en büyük eski tarafı bu kısım dizaynlarında karşınıza çıkıyor. Misal oyunlarda görmeye alıştığımız çok boyutlu keşif yapısı ne yazık ki Indivisible’da bulunmuyor. Dust: An Elysium Tail, Hollow Knight üzere oyunlarda bulunduğunuz kısımda birçok gizem ve açılmayı bekleyen kapı bulunurdu. Bu gizemleri çözmeye vakit ayırmak ve keşif sonunda daha fazla ödüllendirilmek hoş bir his. Ayrıyeten oyun dünyasına başka bir derinlik katıyor. Indivisible haritaları çok derece hoş tasarlanmış olsa da, dümdüz yapmanız gerekeni yapıyor ve yolunuza devam ediyorsunuz. Daha fazlasına arayan oyuncuların düşünülmemiş olması biraz can sıkıyor.

Savaşlar ve aksiyon kısımlar oyunun asıl parladığı yerler olarak ön plana çıkıyor. Ajna ve 3 arkadaşından oluşan partiniz tamamiyle kombolar üzerinden kuruluyor. Yeteneklerin sinerji özelliklerini kullanarak karşınızdaki düşmana en yüksek hasarı vermeyi ve kombo puanınızı yüksek tutmaya çalışıyorsunuz. PS4 Dualshock üzerindeki butonların her biri karakterlerimiz ortası geçiş yapmamızı sağlıyor. Böylelikle süratli davranarak karakterler ortası geçiş yaparak, kombolarımızı artırabiliyoruz.

İşin içine 20’den fazla oynanabilir karakter de eklenince Indivisible’ın oynanışı uygunca derinleşmeye ve sizi içine çekmeye başlıyor. Her bir karakterin kendine has özel yetenekleri, pasif özellikleri, akın tekniği, can tazeleme gücü ve daha birçok farklı tarafı bulunuyor. Zati Indivisible maceranız boyunca bol bol deneme yapacak, kendinize en uygun en yanlışsız ekip sistemini oluşturmaya çalışacaksınız. Zati oyunun en hoş tarafı de bu arayış olduğu için, karakterlerin birçoğunu öğrenmeye, en gerçek kombonun nasıl bir düzenle oluşacağına baş yoruyorsunuz.

Indivisible’ın kıssası 18 ile 25 saat ortasında sona eriyor. bu mühlet içerisinde birçok karakteri öğreniyor ve oyunda uzmanlaşmaya çalışıyorsunuz. Indivisible katiyetle bir defa oynamakla yetinilecek bir oyun değil, bu yüzden öteki karakterle neler yapılabilir diye merak edip, direkt yeni oyuna başlıyorsunuz. Bu istikametiyle tekraren bitirebileceğiniz bir oyun olmuş. PS4’te yaşanan performans meseleleri ve biraz çizgisel kaçan kısım dizaynları dışında canınızı sıkacak öbür bir eksi özellik de bulunmuyor.

Eğer bağımsız oyunları seviyorsanız ve sıra tabanlı RPG cinsiyle ve platform macera tipinin bir ortada nasıl göründüğünü de merak ediyorsanız Indivisible katiyetle denemeniz gereken bir oyun olmuş.

Indivisible Artıları ve Eksileri

+ Mükemmel görsel tasarım

+ Özel yeteneklere sahip onlarca oynanabilir karakter

+ Komboya dayalı eğlenceli savaş sistemi

+ Yine oynanabilirliği yüksek

–  PS4’te yaşanan performans sorunları

–  Haritalar çizgisel yapıda

Indivisible Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit
  • İşlemci: Intel Core i3-2100
  • Bellek: 6 GB RAM
  • Ekran Kartı: GeForce GTX 560
  • Depolama: 6 GB

Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
  • İşlemci: Intel Core i5-3470
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: GeForce GTX 670
  • Depolama: 6 GB
Başa dön tuşu