İnsan Gözünden Daha İyi Çalışan Elektronik Lens Geliştirildi

Harvard John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (SEAS) araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir buluş, günümüzde kullanılan tüm optik aygıtların dizaynına tesir edebilir.

SEAS araştırmacılarının insan gözü üzere fonksiyon gören yeni lensi gerçek vakitli odaklanma yeteneğinin yanı sıra, bir elastomer kas sayesinde klasik global merceklerin hiçbirinin yapamadığı bir fonksiyon sunuyor. Elektronik lens, İnsan gözünün yapamadığı astigmatizm ve görüntü kayması için ayarlama da dahil olmak üzere bulanık görmeye neden olan iki değişkeni de ortadan kaldırabiliyor.

Bu yeni yapay beğenilen kullanılan düz lens dizaynına metalens deniyor ve ışığa odaklanmak için çok küçük nano yapılar kullanıyor. Bu sayede görünür ışık spektrumunun tamamı tek bir noktaya odaklanabiliyor. Klâsik lensler ise birebir başarıyı elde etmek üzere birden fazla eleman kullanıyor ve haliyle hantal olmak zorunda kalıyorlar.

Bu son buluş öncesinde SEAS grubu yalnızca bir parıltı büyüklüğündeki metalensler üretebileceklerini söylemişti. Öte yandan, en son buluşun çapı yaklaşık 1 santimetre daha büyük. Bu durum teknolojinin bir dizi çağdaş uygulamada kullanılmasını mümkün gale getiriyor. Örneğin fotoğraf makinelerinde, bir lensin bir sensörü kaplayacak kadar büyük olması gerekir ve böylelikle vinyet oluşmaz.

Tabii ki bu yeni teknolojinin tüketici aygıtlarında kullanılması için daha uzun bir mühlet gerekiyor. Metalensler daha küçük bilgisayar çipleriyle birleştirildiğinde ise teknolojinin ortalama tüketiciye hitap ettiği alanlarda boyut ve rahatlık manasında avantaj sağlanacak.

Başa dön tuşu