Windows 10 Artık Yılda Bir Kez Büyük Güncelleme Alacak

Microsoft tarafından Windows 10 güncelleme döngüsü için kıymetli bir kararın alındığı söyleniyor. Buna nazaran şirket, işletim sistemine önemli özellikler eklemek konusunda yeni bir yapılandırmaya gidiyor. Mevcut durumda Windows 10 sürümü güncellemeleri yılda 2 kez yapılıyor. Epeyce büyük boyutlardaki güncelleme paketleri ile sistem sürümü, anahtar sistem evrakları ve kullanıcı arayüzü değişim geçiriyor. Bunun son örneği ise Windows 10 Mayıs 2019 Güncellemesi (1903) olmuştu.

Microsoft’un bundan bu türlü büyük güncellemeleri yılın yarısında 1 sefer gerçekleştirmek istediği, öbür yarısında ise daha küçük bir güncelleme yapmak istediği söz ediliyor. Küçük güncelleme, indirme boyutu olarak daha küçük lakin, aylık Patch Tuesday’lerden daha büyük olacak ve özellik ile kullanıcı arayüzü değişiklikleri içerecek. Büyük güncelleme ise sistem çekirdeği, zamanlayıcı, API’ler, şoför modelleri üzere güncellemeleri içerecek.

Sonraki Windows 10 sürümünün ise 1909 olarak karşımıza çıkması bekleniyor. Hali hazırda 1903 sürümünü kullananlar küçük, 1809 sürümünü kullananlar içinse büyük boyutta bir güncelleme gelecek. Windows 10 sürüm 2003 ise Mart 2020 tarihinde kullanıcılarla buluşacak ve kullandığınız sürüme nazaran büyüklük olarak alışılmış ki değişkenlik gösterecek.

Başa dön tuşu