Intel, 10 nm Intel Ice Lake İşlemcileri Üreticilere Göndermeye Başladı

Intel, ikinci çeyrek gelir raporunu açıkladığı sırada 10. kuşak Core işlemcileri ailesinin sevkiyatlarına başlandığını duyurmuştu. 10 nm olarak üretilen Intel Ice Lake İşlemciler, 2019 başında orjinal eser üreticilerinin işlemcilerin gelecekteki eserlerine uygunluğu için denetim edilmişti. Artık ise bu işlemcilerin yer aldığı eserlerin yıl sonuna yetişmesi için dağıtımına başlanmış durumda.

Önemli mikro mimari geliştirmelerini de beraberinde getirecek olan 10. kuşak Core işlemciler evvelki kuşağa nazaran yüzde 18 döngü başına talimat (IPC) artışı sağlayacak. Öte yandan işlemciler, tıpkı frekansta saat suratına sahip olacak. Ayrıyeten, olağan taşınabilir ve masaüstüler için de AVX512 desteği, VNNI ve Cryptography ISA uzantıları da ekstra güvenlik ve performans sağlayacak. Hem de bunlar Nöral Ağ sürece üzere artan vazifelere de katkıda bulunacak. Core konfigürasyonları ise çift çekirdek i3 ile dört çekirdek i7 ortasında değişecek. Toplamda ise 11 model kullanıma sunulacak.

Intel Gen11 GPU mimarisi, 64 komut süreç birimi ile 1 TeraFLOP FP32 süreç performansının üzerine çıkacak. Yeni iGPU ayrıyeten DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b ve HDCP 2.2 için takviye verecek. Ek olarak, bütünleşik Thunderbolt 3 kontrolcüsü, WiFİ 6, 3733 MHz takviyesi ile DDR4 ve daha fazlası yenilikler ortasında.

Başa dön tuşu