Intel Hasarlı Spinal Sinirleri Yapay Zeka İle İyileştirmek İstiyor

Intel yapay zeka kullanarak tıp dünyasının en büyük zorluklarından birini tahlile kavuşturmak istiyor. Şirket felçlilerin tekrar hareket edebilmesine yardımcı olmak üzere değerli bir adım atmış durumda. Şirket hasarlı spinal sonları yapay zeka ile düzgünleştirmek maksadıyla Brown Üniversitesi ile iş birliğine yapıldığını duyurdu. DARPA takviyeli Akıllı Omurga Arayüzü projesi ile yapay zekanın omurilik yaralanmaları olanların hareket ve mesane denetimini eski haline getirilmesi sağlanacak.

2 yıldır süren çalışmalarla bilim insanlarının omurilikten gelen motor ve duyusal sinyalleri yakalaması sağlanacak, cerrahlarsa akıllı bir baypas oluşturmak için yaralanmanın her 2 ucuna elektrotlar yerleştirecek. Bu adımdan sonra Intel araçları üzerinde çalışan sinir ağları, motor komutlarını baypas yoluyla nasıl ileteceklerini ve kopmuş hudutlara kaybedilen işlevleri geri yükleyeceklerini öğrenecek. Birinci arayüzün omurga sinyallerini yorumlamak için harici bilgisayar donanımını kullanacağı da bilgiler ortasında. Grup uzun vadede, temas kurmak için büsbütün implante edilmiş bir sistem için çalışıyor.

Projenin şimdi işin çok başında olduğunu vurgulamak gerek. Öte yandan, Intel çalışmaları ile felçliler için yeni bir umut yaratacak.

Başa dön tuşu