Technopat Artık HTTP/3 Destekli!

2014’te sitemize yapılan bütün irtibatın inançlı ve şifreli olması için HTTPS teknolojisine geçmiştik. Tekrar tıpkı yıl  4K yayına geçtik ve o gün  bugündür aralıksız 4K görüntü içeriği üretiyoruz. 2015’te HTTP/2 protokolünü kullanmaya başlamış ve çabucak sonrasında, 2016’da AMP teknolojisini devreye sokmuştuk. Bugün ise World Wide Web’in en son standartlarından biri olan HTTP/3’e geçtiğimizin duyurusunu sizlerle paylaşmanın sevincini yaşıyoruz.

HTTP/3 hakkında kapsamlı bir makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Bu teknolojiyi kısaca özetlemek gerekirse; web sitelerinin eski TCP protokolü yerine çok daha yeni ve süratli olan QUIC protokolü üzerinden aktarıldığını söyleyebiliriz. Yani HTTP/3 sayesinde sitemiz sizlere çok daha süratli ulaşacak ve tekrar sitede dolaşırken de daha tepkisel, süratli bir tecrübe yaşayacaksınız.

Aslına bakarsanız biz HTTP/3 teknolojisine Temmuz 2019’dan beri sahiptik lakin gerisinde bulunduğumuz Cloudflare buna şimdi hazır değildi… Cloudflare geçtiğimiz günlerde bir blog girdisi ile nihayet daha evvelden kayıt yaptıran müşterilerine HTTP/3 teknolojisini açtığını duyurdu. Technopat olarak doğal ki birinci kayıt yaptıran müşterilerden biri de biz idik. Bu bağlamda bu seçenek açılır açılmaz devreye soktuk ve artık sizlere en son İnternet standardında yayın yapabiliyoruz!

En son protokolü çabucak devreye aldık!

Chrome Şimdi Hazır Değil…

Bu teknoloji o kadar yeni ki, mevcut Chrome sürümü 77.0.3865.90, HTTP/3 dayanağı için tam olarak hazır değil! Bu özellikten erken faydalanmak istiyorsanız Chrome’un Canary sürümünü indirmeniz ve sonrasında tarayıcınızı “–enable-quic” ve “–quic-version=h3-23” komut seçenekleri ile başlatmanız gerekiyor. Sonrasında ise sitemizi çok daha süratli bir formda açabileceksiniz.

Bu teknoloji hala daha kesin etaba gelmediğinden ötürü Chrome’da “http2+quic/99” olarak gözükmekte. Lakin bu sizi yanıltmasın! Art planda çalışan teknoloji HTTP/3’ün ta kendisi. Doğrulamayı ayrıyeten bu site üzerinden de yapabilirsiniz: HTTP3Check.

Firefox Şimdi Desteklemiyor…

Biz mi yeniliklere çok süratli adapte oluyoruz yoksa Firefox geliştiricileri mi yavaş kalıyor bilemiyoruz lakin Mozilla’nın tarayıcısının bu protokol için şimdi hazır olmadığı bir gerçek. Vakıf, yakın vakitte gecelik bir Firefox sürümüyle birlikte bu takviyesi ekleyeceğini belirtiyor. Buradan takip edebilirsiniz.

Sırada Ne Var?

HTTP/3 hala daha en son halini almış değil. Biz gelişmeleri yakından takip edip bu protokol tamamlanana kadar sunucularımızı güncellemeye devam edeceğiz. Bu esnada sizler de tarayıcılarınızı aktüel tutmaya itina gösterin. Web standartları konusunda son teknolojileri takip etmeye devam edeceğiz. Pekala görüntü konusunda yeni gelişmeler olacak mı? Takipte kalın…

Başa dön tuşu